Jesteś dopiero na początku swojej kariery i zastanawiasz się, co przyda się w rozpoczęciu aktywności zawodowej? Pracujesz i szukasz różnych możliwości samorozwoju? Chcesz pomagać zwierzętom i jednocześnie pomóc samemu sobie? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś tak – ten wpis jest dla Ciebie!

Pamiętaj, że pracodawca zwraca uwagę nie tylko na dyplom czy doświadczenie zawodowe, lecz również na kompetencje osobowe. Dla niektórych przedsiębiorców ważna jest umiejętność planowania i realizacji długofalowych zadań, inni natomiast cenią pracowników, którzy potrafią zarówno wykonywać obowiązki służbowe w zespole, jak i samodzielnie organizować własną pracę. Oto pięć cenionych wśród pracodawców kompetencji osobowych, których możesz nauczyć się jako wolontariusz lub wolontariuszka Otwartych Klatek.

1. Kreatywność

Dla pracodawcy ważne jest nie tylko realizowanie zadań, lecz, w przypadku napotkanych trudności, także umiejętne szukanie innowacyjnych rozwiązań i przełamywanie schematów. Realizowanie zadań w ramach kampanii na rzecz zwierząt właśnie tego wymaga, bo często wkraczamy tutaj na nieprzetarte szlaki. Działając w jednej z licznych kampanii Otwartych Klatek, z pewnością rozwiniesz swoją kreatywność.

wolontariusze otwartych klatek

2. Asertywność

Osoby świadome zarówno swoich wad, jak i zalet, potrafią jasno wyrażać swoje zdanie i przyjmować konstruktywną krytykę. Umiejętność docenienia tego, w czym jesteśmy dobrzy, ale też gotowość do przyznania, że coś nam się nie udaje, to ważne elementy kultury Otwartych Klatek. Szanujemy siebie nawzajem i wzajemnie pomagamy rozwijać asertywność.

Przeczytaj także: Jak zostać wolontariuszem Otwartych Klatek?

3. Elastyczność

Jest to niezwykle ceniona umiejętność dopasowywania się do dynamicznych zmian w miejscu pracy. Na przykład w sytuacji, gdy trzeba tymczasowo przejąć zadania współpracownika, osoba elastyczna szybko przyswaja sobie nowy zakres obowiązków. Różnorodność naszych działań oraz to, że jako Otwarte Klatki niejednokrotnie musimy reagować na nieprzewidziane sytuacje, zdecydowanie pomagają uczyć się elastyczności. 

4. Komunikatywność

Dzięki jasnym komunikatom jesteśmy w stanie nawiązywać dobre relacje, a także unikać nieporozumień. Spotkania i wideokonferencje, w czasie których planujemy bliższe i dalsze działania Otwartych Klatek, są świetnym ćwiczeniem w jasnym komunikowaniu swoich pomysłów. W ramach naszych kampanii komunikujemy się też z wieloma różnymi grupami osób, co dodatkowo uczy dopasowywania swojego komunikatu do odbiorcy.

wolontariusze otwartych klatek

5. Umiejętność zarządzania czasem

To nie tylko zdolność porządkowania zadań według ich priorytetu. To także sztuka skupienia się na konkretnej czynności. Wielozadaniowość na dłuższą metę nie przynosi tylu pozytywnych efektów, co zajęcie się konkretnym zadaniem i doprowadzenie go do końca. O tym, jak ważne jest zarządzanie czasem, doskonale wiedzą zarówno pracownicy, jak i wolontariusze Otwartych Klatek.

Jeśli jesteś zainteresowany zmianą na lepsze świata i siebie, a przy okazji chcesz wpłynąć na poprawę losu zwierząt zamykanych na fermach, już dziś możesz zostać naszym aktywistą lub aktywistką! 

Tekst: Wanda Sąsiadek