Dziś na Filipinach wciąż popularny jest “Barong Tagalog”, czyli tradycyjne, superlekkie i przezroczyste ubranie à la koszula (lub w wersji dłuższej: tunika) noszone np. podczas ślubów czy oficjalnych imprez. Jednym z bardziej zaskakujących materiałów, z których szyty jest ten strój, jest… ananas. A dokładniej jego liście. Tylko czy z liści ananasa można rzeczywiście uszyć wytrzymałe koszule? Okazuje się, że nie tylko koszule, bo z Piñatexu powstają właśnie pierwsze etui na iPady, torebki, a nawet buty!

813161_97911371Piñatex – którego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa “piña”, czyli “ananas” – jest nowym materiałem wymyślonym przez Hiszpankę Carmen Hijosę. Projektantka pracowała w latach 90. jako konsultantka w przemyśle skórzanym na Filipinach. Ponieważ nie była zadowolona z jakości produkowanych tam rzeczy, zaczeła szukać alternatywy, która byłaby równie wytrzymała i delikatna, jak skóra zwierząt. Po raz pierwszy zwróciła wtedy uwagę na Barong Tagalog. Przełom nastąpił, gdy Hijosa zdała sobie sprawę, że z włókien ananasa można wytworzyć całą tkaninę, nie tylko połączyć je z innym materiałem.

Włókna z liści ananasa pozyskiwane są przez rolników na plantacjach, zanim liście zostaną rozłożone warstwowo i pocięte. Następnie włókna są poddawane procesowi przemysłowemu, który zmienia je we włókninę. Co ciekawe produktem ubocznym jest biomasa, która może być następnie przekształcona w nawóz organiczny. Dzięki temu rolnicy mogą czerpać z produkcji dodatkowe korzyści finansowe.

Ananas dla Apple?

Okazuje się, że Piñatex jest materiałem, który zachowuje właściwości podobne do skóry naturalnej: jest elastyczny, miękki i może być różnej grubości. Ponadto można go farbować i zadrukowywać. Hiszpańska projektantka twierdzi, że dotąd brakowało materiału, który byłby ekologicznym odpowiednikiem skóry, a wyroby z Pinatexu idealnie wypełnią lukę pomiędzy tanimi, plastikowymi produktami z tzw. “eko-skóry”, a luksusowymi produktami skórzanymi pozyskiwanymi z dużym okrucieństwem ze zwierząt. Piñatex sprawdza się przy produkcji torebek oraz butów, chociaż sama Hijosa zapewnia, że tapicerki z tego materiału również będa wysokiej jakości. Powstały już pierwsze modele butów dla firm Puma oraz Camper, etui na iPady i prototypowe modele torebek Ally Capellino.

Goods made from leather-alternative Piñatex, designed by Carmen Hijosa

Produkty wykonane z Piñatexu

16 ananasów, 480 liści, 14 miesięcy

Przeciętny ananas ma około 30-40 liści wokół głównej łodygi, a każdy z nich ma długość jednego metra. W celu wytworzenia jednego metra kwadratowego Piñatexu potrzebnych jest mniej więcej 480 liści, które pojawiają się przy 16 ananasach, zbieranych podczas żniw co 14 miesięcy (w krajach takich jak Brazylia, Tajlandia, Filipiny, Chiny, Kenia i Ghana). Do tej pory liście gniły po prostu w ziemi, gdy owoce były zbierane. Piñatex jest więc produktem ubocznym tych ananasowych żniw i jako tkanina nie potrzebuje do wyprodukowania dodatkowej ilości wody, nawozów czy pestycydów, co czyni go materiałem naprawdę ekologicznym.

Małgorzata Szadkowska

03.03.2015