Jednym z wielu sposobów na pomoc zwierzętom jest promowanie kuchni roślinnej jako łatwej i smacznej. W tym celu możemy na przykład organizować imprezy kulinarne pokazujące wegańskie dania z jak najlepszej strony. Takim właśnie  wydarzeniem jest Kuchnia Społeczna


Kuchnia SpołecznaKuchnia Społeczna to impreza, której idea polega na dzieleniu się roślinnym jedzeniem. Osoby, które chcą wziąć w niej udział, muszą albo zapłacić symboliczną kwotę, albo przynieść danie w takiej formie, aby mogli spróbować je inni. Wszystkie potrawy są ustawiane na jednym stole, gdzie każdy uczestnik może się nimi częstować (dlatego istotnym jest, aby przynosić ze sobą własne sztućce i naczynia).

W praktyce

W Szczecinie Kuchnia Społeczna odbywa się cyklicznie, raz w miesiącu już od ponad roku. Jest to doskonała okazja do spróbowania wielu roślinnych potraw oraz porozmawiania z organizatorami – aktywistami Otwartych Klatek i Basty! Szczecińskiej inicjatywy na rzecz zwierząt.
Od jakiegoś czasu Kuchnia Społeczna została połączona ze Spotkaniami z Weganizmem zainicjowanymi przez Bastę – teraz niedzielne popołudnie można spedzić nie tylko ucztując, ale też słuchając wykładu czy uczestnicząc w pokazach gotowania.

Mimo że Kuchnia Społeczna na stałe odbywa się w Piwnicy Kany, to zdarzają się edycje w innych lokalizacjach: w zeszłym miesiącu był to trawnik przy Szczecińskim Inkubatorze Kultury, w maju spotykamy się na Jasnych Błoniach, gdzie Kuchnia Społeczna będzie towarzyszyć ekopiknikowi organizowanemu w ramach Juwenaliów przez Szczecińską Akademię Sztuki.
Kuchnia Społeczna
Frekwencja na wydarzeniu bywa różna – w zależności od daty i pogody, jednakże cieszy się ono dość dużą popularnością. Znam osoby, które zainspirowane daniami poznanymi na Kuchni Społecznej, zaczęły częściej przyrządzać takie potrawy w domu. Wśród gości regularnie bywających na Kuchni Społecznej znajdują się nie tylko weganie i wegetarianie, ale również ludzie na co dzień jedzący mięso – myślę, że dzięki temu, że odnajdują oni swoje ulubione smaki w wersji roślinnej przybliżają się decyzji o chociażby ograniczeniu spożycia mięsa.
Julia Feliksa Wojciechowska
10.05.2015
Chcesz zorganizować kuchnię społeczną u siebie, ale nie wiesz, jak to wygląda? Zajrzyj na facebookowy profil szczecińskiej inicjatywy i podejrzyj ich pomysły. Inspiracje kulianarne znajdziesz w naszych bezpłatnych ebookach: otwarteklatki.pl/dobre-decyzje.