Komisja Europejska zobowiązała się do publikacji wniosku ustawodawczego dotyczącego poprawy dobrostanu zwierząt pod koniec 2023 roku. Planowane przepisy miały dotyczyć warunków chowu, uboju, transportu oraz certyfikacji produktów odzwierzęcych. Zbliżamy się do końca roku, a oczekiwanej propozycji wciąż brak. 

Szansa na przełomową zmianę dla zwierząt

Zmiany w obowiązujących przepisach są niezwykle potrzebne. Niektóre z obowiązujących obecnie praw mają ponad 20 lat. Od tego czasu diametralnie zmienił się stan wiedzy naukowej. Potwierdzają to m.in. raporty opublikowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Proponowane zmiany miałyby wpływ na polepszenie losu miliardów zwierząt w całej Unii Europejskiej.

Zmiany na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt mają szerokie poparcie społeczne. Europejską Inicjatywę Obywatelską End the Cage Age (Koniec Epoki Klatkowej) poparło 1,4 miliona obywateli UE. Jeszcze więcej, bo aż 1,5 miliona podpisów zebrano pod inicjatywą wzywającą do zakazu hodowli zwierząt na futra Fur Free Europe

Jaki jest stan prac na chwilę obecną?

W Swoim Orędziu o stanie Unii, wygłoszonym 13 września br., Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie wspomniała o wniosku ustawodawczym dot. dobrostanu zwierząt oraz nie udzieliła odpowiedzi w tej sprawie czterem Eurodeputowanym z różnych grup politycznych. Również w liście intencyjnym Komisji na rok 2024 brak jest wzmianki o ochronie zwierząt.

Pomimo tych pesymistycznych wiadomości prace nad rewizją nadal trwają. W ciągu kolejnych tygodni Komisja Europejska powinna opublikować swój program pracy na rok 2024. Powinniśmy zrobić wszystko co  w naszej mocy, aby pokazać Komisji, że ochrona zwierząt to temat ważny dla obywateli Unii. Demokratycznym obowiązkiem wybranych przez nas przedstawicieli jest wziąć pod uwagę głos Europejek i Europejczyków wzywający do poprawienia dobrostanu zwierząt. 

Co mogę zrobić?

Jeśli uważasz, że zwierzęta w Unii Europejskiej powinny być lepiej chronione, a Komisja powinna dotrzymać danego słowa i opublikować propozycję zmian prawnych poprawiających ich los jak najszybciej, napisz wiadomość do Przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.

Jeśli jesteś aktywny/a w mediach społecznościowych, możesz też zostawić komentarz wzywający do prac nad przeglądem praw dotyczących zwierząt dla Przewodniczącej von der Leyen na profilach: