Widząc i słysząc o cierpieniu zwierząt, pewnie zadajesz sobie pytanie – jak mogę im pomóc? Może się wydawać, że jedna osoba niewiele może zrobić – jednak każdy z nas ma duży wpływ na ich los. Jak skutecznie pomóc zwierzętom? Przedstawiamy 9 sposobów, dzięki którym każdy i każda z nas może zrobić coś dobrego dla innych istot.

pomoc zwierzętom
fot. Andrew Skowron

Jakie zwierzęta najbardziej potrzebują pomocy?

Pies, kura, krowa, szczur, świnia, kot – wszystkie te zwierzęta są tak samo zdolne do odczuwania bólu i strachu. Niestety, zwierzęta hodowane dla celów spożywczych i produkcji odzieży stanowią ogromną większość zwierząt cierpiących przez człowieka. Co więcej, zwierzęta w hodowlach żyją zazwyczaj w tragicznych warunkach i poddawane są okrutnym praktykom, takim jak przycinanie dziobów i ogonów bez znieczulenia czy zamknięcie w ciasnej klatce. Ich każdy dzień wypełniony jest cierpieniem. Z tego powodu każda pomoc skierowana w ten obszar jest niesamowicie ważna – to tutaj najwięcej zwierząt cierpi, a warunki życia są najgorsze. W związku z tym jeśli naprawdę zależy Ci na skutecznej pomocy, warto zaangażować się w pomoc zwierzętom żyjącym na fermach. Poniżej przedstawiamy 9 sposobów na to, jak skutecznie im pomóc. Podzieliliśmy je w na dwie kategorie.

Jak mogę pomóc zwierzętom, jeśli nie mam czasu?

  • Świetnym sposobem, który pozwala na skuteczną pomoc i wymaga jedynie 10 minut tygodniowo, jest dołączenie do Obrońców Zwierząt. Obrońcy regularnie dostają e-maile z prośbami o szybkie i łatwe działania dla zwierząt, takie jak wysłanie e-maila, podpisanie petycji czy skomentowanie posta na Facebooku. To najłatwiejsza droga do tego, aby dać znać firmom i politykom, że nie zgadzamy się na złe traktowanie i przemoc wobec zwierząt. Wspólny głos tysięcy osób trudno zignorować – dołącz do niego!
fot. Andrew Skowron
  • Jednym z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na pomoc zwierzętom, jest wspieranie skutecznych organizacji działających w tym obszarze. Budżety organizacji prozwierzęcych są bardzo ograniczone, szczególnie w porównaniu do skali problemu. Przekazywanie darowizn jest bardzo ważną formą pomocy – każda złotówka przekazana na nasze działania ratuje do 14 zwierzat przed życiem w hodowli przemysłowej. Szczególnie ważne jest regularne wsparcie, które pozwala planować działania w dlugiej perspektywie. Jeśli chcesz mieć tak duży wpływ na los zwierząt, dołącz do Klubu Otwartych Klatek.
  • Wybierz dietę roślinną! Rezygnując lub ograniczając spożycie produktów odzwierzęcych, zmniejszasz popyt na produkty obarczone cierpieniem zwierząt. Co więcej, dieta roślinna jest zdrowa, pyszna i dobra dla środowiska.
  • Bardzo przyjemną formą pomocy są zakupy, które wspierają działania dla zwierząt. Koszulki, torby i czapki z naszego sklepu nie tylko promują dobre idee, ale cały dochód z nich wspiera nasze działania. Pamiętaj także o korzystaniu z wtyczki FaniMani – dzięki temu procent kwoty wydanej na zakupy w sklepach online wesprze nasze kampanie.
  • Podpisuj petycje! To głos wsparcia dla naszych postulatów, który pomaga nam w rozmowach z firmami czy politykami i pokazuje, jak wielu osobom zależy na dobru zwierząt.
  • Udostępniaj nasze treści w social mediach! Dzięki temu możemy dotrzeć do szerszej grupy osób z wiedzą na temat tego, jak traktowane są zwierzęta w hodowli przemysłowej i co możemy z tym zrobić.

Masz trochę więcej czasu na pomoc zwierzętom?

  • Dołącz do nas jako wolontariusz! Mamy grupy lokalne w 15 miastach w Polsce. Działając jako wolontariusz nie tylko masz realny wpływ na pomoc zwierzętom, ale także uczysz się nowych rzeczy i poznajesz osoby, które podzielają Twoje wartości i zainteresowania. Jest wiele działań, w które możesz się zaangażować – od organizacji wydarzeń, przez pracę z mediami, tworzenie grafik i filmów, pisanie tesktów na blogu, czy koordynowanie kampanii.
  • Bierz udział w naszych wydarzeniach! Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie – tam w wydarzeniach możesz dowiedzieć się o organizowanych przez nas akcjach, demonstracjach czy benefitach. Twoja obecność na nich pozwoli nam skuteczniej promować kampanie, które realnie poprawiają los zwierząt.
  • Masz w szafie zbędne ubrania? Zrób porządki, a nieużywane rzeczy oddaj na less-box.pl. Wypełniając formularz, wybierasz fundację, którą chcesz wesprzeć oraz jaką część środków ze sprzedaży swoich rzeczy chcesz przekazać.

Jak widać, jest tak wiele sposobów pomocy zwierzętom, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wymienione sposoby przynoszą realną zmianę – skuteczność naszych działań został potwierdzona przez zewnętrzną organizację. Ponadto badania pokazują, że osoby zaangażowane w działania dobroczynne są szczęśliwsze, zdrowsze i dłużej żyją! Warto pamiętać, że los zwierząt zależy od każdego i każdej z nas – bądź częścią tej dobrej zmiany!