Kurczaki, tak jak pozostałe zwierzęta, odczuwają ból oraz strach. Nienaturalne, szybkie tycie, złamania kości, choroby serca, czy brak dostępu do świeżego powietrza i słońca – to tylko niektóre problemy, jakich doświadczają brojlery. Warunki hodowlane są źródłem ich ogromnego cierpienia. Dlatego właśnie powstało European Chicken Commitment (ECC)!

ECC to międzynarodowe porozumienie zawierające listę podstawowych wymogów hodowlanych, których wdrożenie znacząco przyczyni się do poprawy życia brojlerów – kurczaków hodowanych na mięso. European Chicken Commitment jest odpowiedzią na największe problemy związane z intensywną hodowlą kurczaków.

PROBLEM NR 1 – ZBYT SZYBKIE TYCIE

Kurczaki hodowane na mięso tyją w tak niewyobrażalnie szybkim tempie, że w ciągu 6 tygodni swojego życia osiągają wagę nawet 2,5 kg! Ich narządy wewnętrzne nie są w stanie przez to odpowiednio funkcjonować, a ich nogi łamią się nie potrafiąc utrzymać takiego ciężaru. W takim przypadku ciężko jest im dostać się do wody, czy pożywienia.

ROZWIĄZANIE ECC zakłada stosowanie wyłącznie tych ras kurczaków, które wykazują się lepszym poziomem dobrostanu. Oznacza to rezygnację z hodowli ras szybko rosnących na rzecz ras wolno rosnących, u których proces przybierania na wadze jest odpowiednio rozłożony w czasie. 

fot. Andrew Skowron

PROBLEM NR 2 – STŁOCZENIE KURCZĄT

Brojlery są maksymalnie upychane na fermach po to, aby przynosić jak największe zyski hodowcom. Niestety dla kurczaków jest to tortura. Wysokie stłoczenie kurcząt powoduje częstsze występowanie np. chorób nóg, czy przewlekłych zapaleń skóry. Zwierzęta nie mogą chodzić, ani się obracać. ROZWIĄZANIE ECC zakłada wprowadzenie maksymalnej gęstości hodowlanej wynoszącej 30 kg/m² lub mniej, dzięki czemu kurczaki będą miały możliwość swobodnego poruszania się. Schorzenia związane ze zbytnim stłoczeniem rosną właśnie w zastraszającym tempie powyżej progu określonego w European Chicken Commitment.

PROBLEM NR 3 – NIEEFEKTYWNE OGŁUSZANIE

Jak obecnie wygląda ubój kurczaków? Świadome ptaki są zawieszane za nogi na ruchomej linii, a ich głowy przechodzą przez łaźnię wodną pod napięciem. Ogłuszonym ptakom następnie podrzyna się gardło, a po wykrwawieniu transportuje się je do oparzelnika ułatwiającego oskubanie z piór. Ogłuszanie nie zawsze jest jednak skuteczne – 4% kurczaków jest świadomych podczas uboju!

ROZWIĄZANIE ECC zakłada przyjęcie efektywnego sposobu ogłuszania w kontrolowanej atmosferze z użyciem gazu. Zminimalizuje to stres i ból u zwierząt oraz sprawi, że nie będą one świadome podczas uboju.

PROBLEM NR 4 – NIEWYSTARCZAJĄCE WARUNKI ŚRODOWISKOWE

W intensywnym chowie kurcząt nie znajdziemy w kurniku więcej niż poidła, karmidła i słabej jakości ściółki. Brak dostępu do światła naturalnego oraz brak możliwości grzędowania, czy dziobania w podłożu to norma na fermach brojlerów. Dodatkowo, ściółka nie jest nigdy wymieniana w czasie ich 6-tygodniowego życia. Stężenie amoniaku i innych szkodliwych gazów w powietrzu jest ogromne.
ROZWIĄZANIE ECC zakłada poprawę warunków środowiskowych tj.:

  • udostępnienie podłoża do dziobania oraz grzęd,
  • umieszczenie okien w kurniku, dzięki czemu kurczaki będą miały dostęp do naturalnego światła oraz zwiększenie natężenia sztucznego światła
  • poprawę jakości powietrza

Kurczaki to największa grupa zwierząt hodowanych przemysłowo. European Chicken Commitment ma więc realny wpływ na znaczącą poprawę jakości życia ogromnej liczby zwierząt. Wiemy, że nie jest to rozwiązanie idealne, ale jest to jednak krok, który daje początek dobrym zmianom.