Foie gras, czyli stłuszczone gęsie lub kacze wątróbki, mają status kulinarnego rarytasu, jednak sama produkcja foie gras wiąże się z absolutnie niedopuszczalnym traktowaniem zwierząt. Open Cages Ukraine opublikowało właśnie szokujące materiały filmowe nagrane za pomocą ukrytej kamery przez pracownika fermy gęsi na Ukrainie.

Karmienie siłą

Film pokazuje praktyki nieodłącznie związane z każdą produkcją foie gras: gęsi są przymusowo tuczone za pomocą naoliwionej rury wkładanej im na siłę do gardeł. Ptaki próbują się bronić, ponieważ ta ogromna ilość pokarmu powoduje ból i cierpienie. Jednak pracownicy stosują skuteczne sposoby, żeby wtłoczyć karmę do ich żołądków.

kontrowersyjne foie gras
Gęsi w czasie transportu na fermie

Jeżeli chcesz nam pomóc walczyć o lepszy los gęsi i kaczek hodowanych na foie gras

Podpisz petycję

Podpisz

Z powodu chorób czy obrażeń każdego dnia na fermie umierało ok. 20 ptaków. Życie tych, które przeżyły te tortury, i tak nie będzie długie – na fermie trwa zazwyczaj ok. 3 miesięcy.

kontrowersyjne foie gras
Wiele gęsi hodowanych na foie gras nie przeżywa życia na fermie

Kontrowersyjne foie gras z Ukrainy na rynek unijny

Nagrania pochodzą z fermy na Ukrainie, jednak foie gras jest eksportowane również do krajów Unii Europejskiej. Sama produkcja wygląda podobnie na fermach francuskich czy węgierskich.

kontrowersyjne foie gras
Tucz przymusowy gęsi i kaczek został zakazany w Polsce po długiej walce w latach 90-tych

Zakaz w Polsce

Przymusowy tucz gęsi jest w Polsce zakazany od ponad 20 lat. Możemy być dumni z tego ważnego kroku dla ochrony zwierząt, jednak musimy też walczyć o to, aby sklepy czy restauracje nie oferowały produktów okupionych takim cierpieniem.