Przed wami trzecia część naszego poradnika – tym razem o wszystkim, co warto przeczytać, żeby powstrzymać budowę fermy w swojej okolicy.

Nawet jeśli mieszkasz w wielkim mieście i myślisz, że problem cię nie dotyczy – wystarczy, że masz rodzinę/znajomych mieszkających w małej miejscowości albo sam/a za kilka lat planujesz wyprowadzić się z miasta.

Na naszej stronie w dziale Materiały znajdziesz zakładkę: Dla mieszkańców. Zamieściliśmy tam 4 podręczniki, które pomogą ci przebrnąć przez gąszcz przepisów prawnych i pojęć, których większość z nas nie używa na co dzień.

1) Tiry na tory – poradnik walczących społeczności

Federacja Zielonych – Grupa Krakowska i Instytut Spraw Obywatelskich, 2012 544353846

Publikacja skupia się przede wszystkim na sposobach walki z uciążliwym ruchem samochodowym, zawiera również kilka wywiadów z lokalnymi działaczami, które mogą pomóc nam zmobilizować się do walki, ale i zainspirować do użycia nowych metod. Ciekawy fragment o aktywizowaniu lokalnej społeczności i praktyczne porady dotyczące dialogu pomiędzy społecznością i lokalnymi władzami.

2) Podręcznik lokalnej aktywności obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska
Towarzystwo na Rzecz Ziemi, 2009

Choć tytułowy „podręcznik” może nieco odstraszać, jest to najważniejsza pozycja. Książkę otwiera 8 przykładów działań interwencyjnych – opis miejsc, w których lokalne społeczności sprzeciwiły się dużym inwestycjom – warto przeczytać dla inspiracji i zaznajomienia się z zasadami działania. Zdecydowanie najważniejszą częścią publikacji jest Przewodnik Prawny i Wzory Pism – niezbędny dla wszystkich początkujących.

3) Paragrafy dla przyrody. Poradnik strażników miejsc przyrodniczo cennych
Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, 2012 paragrafy dla przyrody

Podobnie jak poprzednia pozycja zawiera wzory pism oraz dokładne omówienie problemu ochrony środowiska – elementu, który daje nam szerokie pole możliwości i szansę na skuteczny protest, gdyż fermy są jednymi z inwestycji, które mają silnie negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. Dodatkowo Paragrafy dla przyrody są stosunkowo nową pozycją.

4) Quo vadis? O partycypacyjnej diagnozie lokalnej
Agata Urbanik, 2011 383f3cf551_quo_vadis

Być może pozycja ta nie jest bezpośrednia przydatna, gdy musisz napisać odwołanie od decyzji burmistrza. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, jeśli interesuje nas dobro naszej społeczności na co dzień, a nie tylko w sytuacjach kryzysowych czy związanych z protestem. Ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć – nauczmy się wraz z sąsiadami i władzą, jak wspólnie tworzyć i decydować o przestrzeni, w której żyjemy.

 
I dodatkowa lektura: Chris Rose Jak wygrywać kampanie

Z pewnością nie jest to najważniejsza lektura w walce z władzami, jednak chcąc przeprowadzić skuteczne działania przeciwko budowie fermy, możemy czerpać inspiracje z dużych kampanii społecznych – skupiając się na aktywnym kontakcie z mediami i nagłośnieniu sprawy.

Przy okazji apel: jeśli jesteś prawnikiem/prawniczką, pracujesz w administracji lub po prostu znasz się na prawie administracyjnym, budowlanym czy ochrony środowiska i chcesz nam pomóc (jednorazowo lub przez dłuższy czas) – prosimy o kontakt 

Marta
29.01.2014