Mieszkańcy Rosji są świadkami globalnych zmian w swoim kraju. Powstają salony etycznej i ekologicznej odzieży, sztuczne futra pojawiają się na prestiżowych pokazach. Aż 60 rosyjskich miast wzięło udział w antyfutrzarskich marszach.

Jeszcze 10 lat temu nikt by nie pomyślał, że na ulicach Moskwy zawisną plakaty, na których rodzimi celebryci zachęcać będą do zastanowienia się nad etyczną stroną noszenia futer. W dodatku te plakaty nie są żadną samowolką, zostały zatwierdzone przez moskiewskie władze.

18 stycznia 2015 r. w Wołogdzie odbyła się pikieta pod hasłem „Zwierzęta to nie odzież!”. Akcję przeciwko futrom zorganizował miejscowy oddział organizacji Centrum Ochrony Praw Zwierząt „Vita”. Aktywiści przy pomocy ulotek uświadamiali przechodniom, że ich futra, czapki i inne dodatki były kiedyś żywymi, czującymi istotami. Reakcje były różne, ale większość przechodzących reagowała pozytywnie – ludzie zaznajamiali się z treścią broszur, zadawali pytania.

Marsz przeciwko futrom. fot.: Vita

Marsz przeciwko futrom. fot.: Vita

Coraz więcej osób dostrzega alternatywę dla naturalnych futer – są to włókna roślinne i sztuczne, które dzięki swoim zatrzymującym ciepło właściwościom chronią przed zimnem w przedziale od -30 do -60 stopni Celsjusza. Właściwości te zostały potwierdzone podczas arktycznych ekspedycji.

W stolicy Rosji, gdzie zima trwa od końca listopada do końca marca, a mrozy w styczniu i lutym trwają od 1 do 5 tygodni i sięgają od -10 do -25 stopni Celsjusza, upada argument o nieskuteczności sztucznego futra podczas mrozów. Rząd Federacji Rosyjskiej przydzielił dotacje na rozwój przemysłu tekstylnego w tej dziedzinie.

Fot. Andrey Tuzov

Fot. Andrey Tuzov

Centrum Ochrony Praw Zwierząt „Vita” jest najpopularniejszą z kilku działających w Rosji organizacji prozwierzęcych. Od 1994 r. Vita zajmuje się propagowaniem diety roślinnej, ukazuje alternatywy dla testowania leków, zachęca do bojkotowania naturalnych futer, okrutnych dla zwierząt form rozrywki (takich cyrki, zoo, korrida, polowania, łowienie ryb). Organizacja troszczy się także o zwierzęta towarzyszące człowiekowi, głownie psy i koty – wprowadza w życie programy walki z bezdomnością.

vita.org.ru
 

Dagmara Gruba

12.02.2015