10 letnia batalia sądowa zakończyła się sukcesem 2 grudnia 2020 roku. Trójka oskarżonych została skazana za znęcanie się nad karpiami, po dekadzie starań mecenas Karoliny Kuszlewicz i Fundacji Noga w Łapę. 

Sprzedawanie karpi bez wody

Fot. Andrew Skowron

Oskarżeni zostali sprzedawcy, którzy przetrzymywali karpie bez wody i pakowali je do worków foliowych również bez dostępu do wody. Nie trzeba być ekspertem od dobrostanu zwierząt, by rozumieć, że jest to okrutne działanie, które prowadzi do ogromnego cierpienia tych zwierząt. 

W stan oskarżenia został postawiony kierownik działu rybnego, który został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Pozostali dwaj oskarżeni to sprzedawcy, którzy otrzymali karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Oprócz tego osoby skazane mają zapłacić nawiązkę, czyli karę finansową.

Wyrok jakiego jeszcze nie było

Wyrok z dnia 2 grudnia 2020 roku jest przełomowy w kontekście znęcania się nad zwierzętami. Do tej pory ryby, które przecież często sprzedawane są w podobnych warunkach, nie były brane pod uwagę. Tym samym został ustanowiony precedens, a według sądu wyrok ma charakter wychowawczy i powinien oddziaływać nie tylko na oskarżonych, ale na całe społeczeństwo, w tym duże koncerny, które dopuszczają do cierpienia karpi na masową skalę.

Fot. Andrew Skowron

Sąd rejonowy w Warszawie w ustnym uzasadnieniu wskazał ” z całą stanowczością, że oskarżeni dopuścili się przestępstw ” Podkreślił, że jako osoby sprzedające ryby musieli zdawać sobie sprawę, że ich zachowanie powoduje cierpienie ryb. Uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, że w takim stanie faktycznym, gdzie ryby trzymane są bez wody, pakowane do worków foliowych bez wody, wrzucane do pojemników, dochodzi do cierpienia tych zwierząt. Znęcanie się nad karpiami nie będzie już akceptowalne.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale jest to zdecydowany krok w dobrą stronę, na który czekało wiele osób, którym los tych zwierząt nie jest obojętny. Mamy nadzieję, że od teraz dobrostan ryb będzie bardziej brany pod uwagę i już nigdy podobne przestępstwa nie będą uchodziły na sucho. 

Źródło:

https://www.facebook.com/wimieniuzwierzat/posts/1351563795185537