Rajmund Gąsiorek, hodowca norek, oskarża Otwarte Klatki o to, że opublikowane przez nas informacje o uciążliwościach związanych z funkcjonowaniem ferm narażają jego dobre imię. Teraz o tym jak żyje się obok ferm będą zeznawać mieszkańcy Baranowa i Rościna.

Przypomnijmy. W 2014 roku zostaliśmy oskarżeni po tym jak opublikowaliśmy filmy pokazujące chore i okaleczone zwierzęta, m.in. na fermie, której właścicielem jest Rajmund Gąsiorek. Film, nagrany bez wiedzy właścicieli ferm, pokazuje dramatyczne warunki w jakich żyją zwierzęta na fermach futrzarskich w Polsce. Część ujęć pochodzi z fermy w Pawłowie, należącej właśnie do hodowcy. Rajmund Gąsiorek jednak uważa, że materiał nie mógł być nagrany na jego fermie.

Drugi zarzut dotyczy naszego raportu “Drapieżny biznes”, w którym opisujemy m.in. społeczne i ekologiczne konsekwencje hodowli norek. Na stronie 17 raportu można przeczytać, że “zapach z [fermy norek] potrafi być wyczuwalny w promieniu kilku kilometrów, w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych” – m.in. do tego fragmentu odnosi się akt oskarżenia.
W sądzie o tym jak wygląda życie w sąsiedztwie fermy opowiedzą mieszkańcy Rościna i Baranowa. Ferma norek w Rościnie (woj. zachodniopomorskie) została w ubiegłym roku zamknięta po wieloletnich protestach lokalnej społeczności. W Baranowie k. Poznania ferma wciąż funkcjonuje, tuż obok zabudowań mieszkalnych.
Hodowla zwierząt na futra jest nie tylko okrucieństwem wobec zwierząt, ale też poważnym problemem społecznym. W Polsce tylko na przestrzeni ostatnich kilku lat miało miejsce około 100 protestów lokalnych społeczności przeciwko istniejącym i planowanym fermom norek. Mieszkańcy skarżą się na uciążliwe zapachy, spadek wartości nieruchomości, a także na to, że pojawienie się ferm futrzarskich blokuje rozwój działalności związanej np. z rolnictwem ekologicznym czy agroturystyką.

Problemy pokazane w naszych filmach i raportach są prawdziwe, a ujęcia podpisane “Pawłowo 2013” zostały nagrane na fermie, której właścicielem jest Rajmund Gąsiorek i jesteśmy w stanie to udowodnić. Zobacz nasze nagrania z ferm.

Chcesz być informowany o postępach w procesie i naszych działaniach?

Chcę być na bieżąco