Kalifornia już zadecydowała – od 2022 roku na terenie całego stanu sprzedaż jajek pochodzących z chowu klatkowego będzie zabroniona. Propozycję nr 12, w której zawarto to postanowienie, poparło 61% głosujących. To aż 4,2 miliona głosów w obronie zwierząt!

– To najbardziej rewolucyjna zmiana w historii ochrony zwierząt – mówi Josh Balk, wiceprezes amerykańskiej organizacji prozwierzęcej Humane Society, która od dłuższego czasu lobbowała za podobnymi zmianami.
Ale to nie koniec dobrych wieści. Dotychczas prawo stanowe dość niejednoznacznie zabraniało przetrzymywania świń oraz cieląt w „zbyt ciasnej przestrzeni”. W nowych przepisach zawarto minimalne wymiary klatek oraz zagród dla tych zwierząt. Zakup produktów pochodzących z ferm, które nie spełniają obecnych norm, będzie karany.
Zwolennicy zmian mówią, że to wielki krok w stronę bardziej humanitarnej hodowli przemysłowej zwierząt. Przeciwnicy twierdzą, że zmiany powinny być większe i bardziej znaczące, a klatki to tylko jeden z wielu problemów hodowli masowej.

Zmiany dla zwierząt w stanie Kalifornia

fot: Andrew Skowron


My popieramy obie strony – oczywiście powinniśmy wciąż starać się o poprawę warunków w których żyją zwierzęta, jednak nowe przepisy dotyczące klatek w stanie Kalifornia znacząco poprawią dobrostan kur, świń i cieląt.
W przypadku kur, chów ściółkowy pozwala zaspokoić niektóre z naturalnych potrzeb ptaków, takich jak grzebanie w ziemi czy swobodny ruch. Życie w ciasnej klatce oznacza znacznie gorsze warunki – związany z nim ogrom stresu prowadzi między innymi do wzajemnego wydziobywania sobie piór przez zwierzęta, a nawet aktów kanibalizmu.

Przeczytaj także: System combi jako alternatywa chowu klatkowego?

O podobne zmiany na całym świecie walczymy w koalicji 130 organizacji w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej End the Cage Age (Koniec Epoki Klatkowej), której celem jest wprowadzenie zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich na terenie całej Unii. Organizacje mają rok na zebranie miliona podpisów. W Polsce musimy ich zebrać aż 100 000.

Żródła: https://ballotpedia.org/California_Proposition_12,_Farm_Animal_Confinement_Initiative_(2018)