Ustawa czekała na decyzję Dumy i podpis prezydenta aż 8 lat – prace nad nią zaczęły się w 2010 roku. Jak przyznała wiceprzewodnicząca Dumy, Olga Timofiejewa, ustawa mogła jeszcze długo czekać w szufladzie, gdyby nie ciągła presja ze strony obrońców zwierząt.

Ostatecznie projekt ustawy przeszedł przez trzecie czytanie w Dumie 19 grudnia, a już 28 grudnia podpisał go prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin.

Jakie są najważniejsze zapisy ustawy?

Największa zmiana dotyczy  opieki nad bezdomnymi psami. Jak informowaliśmy w ramach naszej kampanii “Krawa Fifa”, przed odbywającym się w Rosji Mundialem bezdomne psy były często trute, żeby pozbyć się ich z ulicy. Wcześniej podobne doniesienia na temat “czyszczenia” ulic z psów publikowane były w mediach przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi.

Więcej na: https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/krwawa-fifa

Obecnie odłów bezdomnych psów będzie mógł się odbywać tylko w celu szczepienia i sterylizacji, będzie też musiał być rejestrowany przez kamerę. Nagrywać będzie trzeba również wypuszczanie zwierząt.
Nielegalne będzie odławianie zwierząt, które mają obroże z informacjami o właścicielu. Nielegalne będzie również uśmiercanie zwierząt bez wyraźnych przyczyn zdrowotnych, wskazanych przez weterynarza.
Rosja wprowadza nową ustawę o ochronie zwierząt
Nowe przepisy regulować będą też działanie schronisk. Od teraz nie będzie można prowadzić ich w mieszkaniu prywatnym. Sprecyzowane zostały również inne aspekty funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt. Nowa ustawa będzie zabraniała pozbywania się zwierząt domowych bez przekazania ich nowemu opiekunowi, lub schronisku.
Rosja wprowadza nową ustawę o ochronie zwierząt
W domu nie będzie można nie tylko prowadzić schroniska, ale również trzymać dzikich zwierząt. Nielegalne będą też walki zwierząt oraz promowanie przemocy wobec zwierząt. Zakazane zostaną prowizoryczne “zoo” prowadzone w centrach handlowych, kawiarniach czy restauracjach.

Co ze zwierzętami hodowlanymi?

Ta ustawa to zdecydowanie krok w dobrym kierunku.  Ważne są wszelkie działania poprawiające dobrostan zwierząt domowych, oraz rozwiązujące problem ich bezdomności ale Rosja ma jeszcze wiele do nadrobienia. Ustawa wciąż nie poprawia dobrostanu zwierząt hodowlanych, a w Rosji każdego roku zabija się m.in. 19 milionów sztuk bydła, 22 miliony świń, i 500 milionów kur.
Według Animal Protection Index – międzynarodowego rankingu legislacji chroniącej zwierzęta – Federacja Rosyjska wypada bardzo słabo. Większość zwierząt nie podlega prawie żadnej ochronie. Brakuje też zakrojonych na szeroką skalę programów edukacyjnych, poświęconych tematowi ochrony zwierząt.
Zdecydowaliśmy się mieć również swój wkład w pomoc zwierzętom hodowlanym w Rosji i dlatego otworzyliśmy również rosyjski oddział Otwartych Klatek.

Możecie obserwować nas na mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/opencages.ru/,  

https://vk.com/opencages

W związku z naszą pracą na Ukrainie, Białorusi i w Rosji, również w Polsce poszukujemy wolontariuszy, którzy posługują się językiem rosyjskim.

Możecie zgłaszać się przez formularz:

Działaj z nami!

Mamy nadzieję, że już wkrótce uda nam się przekazać Wam kolejne dobre wiadomości dotyczące  ochrony zwierząt w tym wielkim kraju.

fot. Tom Grimbert