Jako organizacja pożytku publicznego polegamy na wsparciu od osób, które tak jak my troszczą się o los zwierząt i zdecydowały się dołączyć do naszej wspólnej walki. Zależy nam, aby każda osoba, która działa razem z nami miała dostęp do informacji o naszych finansach. To dzięki wzajemnemu zaufaniu możemy wspólnie zmieniać świat dla zwierząt na lepsze!

Zgodnie z naszą polityką transparentności, w tym roku już po raz drugi publikujemy źródła naszego finansowania (zobacz również wpis o źródłach finansowania za 2019 rok). Poniżej, w przystępny i przejrzysty sposób odpowiadamy na pytanie skąd otrzymaliśmy pieniądze w 2020 roku? Ponadto, od kilku lat publikujemy podsumowania naszych rocznych wydatków (zobacz podsumowanie za 2017, 2018, 2019 i 2020), a także listę osób zatrudnionych wraz z wynagrodzeniami.

Dlaczego tak dokładnie omawiamy nasze finanse?

To Wy tworzycie Otwarte Klatki. To dzięki Waszemu wsparciu możemy walczyć o lepszy los zwierząt. Każda powierzona nam darowizna to wyraz zaufania i sygnał, że działamy razem na rzecz zwierząt. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest dostarczenie wyczerpujących informacji o naszych działaniach i funkcjonowaniu organizacji osobom, które razem z nami tę organizację tworzą. W Otwartych Klatkach każdego dnia działamy w Waszym imieniu i chcemy, żebyście mieli do nas pełne zaufanie. Tylko działając razem, możemy zmienić świat dla zwierząt.

W naszych działaniach skupiamy się na pokazywaniu prawdy o cierpieniu zwierząt. Każdego dnia obnażamy rzeczywistość, aby móc ją zmienić. Niestety, na świecie wciąż jest wiele ludzi, którzy z cierpienia zwierząt uczynili biznes. Hodowcy i inne osoby, które zarabiają na okrucieństwie, robią wszystko, co w ich mocy, aby ukrywać przed społeczeństwem warunki, w jakich żyją zwierzęta. Gdy otwarcie mówimy o naszych finansach pokazujemy, że my nie mamy nic do ukrycia, a nasz cel jest jasny – zmienić świat na lepsze.

Publikujemy również oficjalne sprawozdania finansowe, jednak uważamy, że ze względu na bardzo formalny charakter nie są one wystarczająco czytelne dla zainteresowanych osób. Dlatego w tym artykule zdecydowaliśmy się opisać nasze finanse w bardziej przyjazny sposób.

Nasze źródła finansowania w 2020

Ubiegły rok był dla nas wszystkich wyjątkowo trudny – pandemia sprawiła, że lęk o zdrowie własne i bliskich, a także ogromna niepewność, co do przyszłości towarzyszyły nam każdego dnia. Jednak jedna rzecz okazała się niezmienna – Wasza troska o zwierzęta i zaangażowanie w niesienie pomocy. Po raz kolejny na własne oczy zobaczyliśmy, ile dobra i empatii jest w ludziach. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy – za każde dobre słowo, każde wsparcie i każdy dzień wspólnej walki o lepszy świat.

Granty (63,40%)

W tej kategorii znajdują się m.in. środki, które otrzymaliśmy na działania mające na celu promocję diety roślinnej na poziomie międzynarodowym (w tym zakresie działamy zarówno w Polsce, jak i np. Rosji i Ukrainie). Darczyńca, który ufundował grant pragnie pozostać anonimowy. Dzięki tym środkom rozwijamy kampanię Roślinnie Jemy oraz Roślinne Wyzwanie, w wymienionych krajach.
Ponadto, w 2020 otrzymaliśmy m.in. grant przyznany nam w ramach Open Wing Alliance na działania na rzecz poprawy losu kur niosek na wschodzie Europy, a także fundusze otrzymane od Animal Charity Evaluators w związku z nadaniem nam tytułu Top Charity.

Wpłaty od osób indywidualnych(23,52%)

To dla nas najważniejsza kategoria. Pokazuje, jak wiele z Was nam ufa i wspiera nasze działania. Ta kategoria każdego roku uświadamia nam, jak wiele osób myśli tak jak my i razem z nami buduje lepszy świat dla zwierząt i ludzi.

Tę kategorię możemy rozbić na 3 podkategorie:

  • Darowizny (16,60%)– to wszystkie indywidualne wpłaty od Was oznaczone jako darowizny. Niezależnie czy wspieracie nas comiesięcznie, czy pojedynczymi wpłatami, przelewem tradycyjnym, czy online – Wasze wpłaty znajdują się w tej kategorii. Również wszystkie wpłaty przekazane podczas organizowanych przez nas zbiórek trafiają tutaj – np. darowizny przekazane na pomoc lisom uratowanym podczas interwencji w Durzynie i walkę o zakaz hodowli zwierząt na futra.
  • Składki (3,21%)– na początku 2020 roku wciąż możliwe było zapisanie się do Otwartych Klatek jako członek lub członkini wspierająca. Członkostwo wiązało się z opłacaniem comiesięcznej składki członkowskiej. Jednak zgłaszaliście nam, że członkostwo nie jest dla Was wygodną formą wsparcia. Dlatego, w miejsce członkostwa powstał Klub Otwartych Klatek, zrzeszający wszystkie osoby, które wspierają nas comiesięczną darowizną w wysokości min. 30 zł.
  • Darowizny przez Facebooka (5,80%)– w tej podkategorii również znajdują się pojedyncze darowizny, jak w pierwszej podkategorii, jednak zdecydowaliśmy się ją wyróżnić ze względu na specyficzną formę. Na Facebooku możecie przekazać darowiznę, klikając odpowiedni przycisk pod postem lub na naszym profilu, ALE możecie również wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć specjalną zbiórkę. W ten sposób pokazujecie swoim bliskim i znajomym, co jest dla Was ważne i zachęcacie ich do wsparcia. Dzięki temu więcej osób poznaje Otwarte Klatki i może się zaangażować w działanie na rzecz zwierząt.

Otwarte Klatki istnieją dzięki Wam! Każdego dnia razem budujemy lepszy świat.

Zobacz, co udało nam się osiągnąć w 2020 roku:

1% podatku (7,74%)

Jako Organizacja Pożytku Publicznego, każdego roku prosimy o wsparcie naszych działań poprzez przekazanie nam 1% podatku. Przekazane nam w ten sposób środki to spora część naszych finansów oraz ważny sygnał społecznego wsparcia dla naszych działań. Pamiętaj o Otwartych Klatkach przy najbliższym rozliczeniu PIT i przekaż swój 1% podatku na zwierzęta. Wystarczy, że podasz nasz KRS: 0000 444 120. To nic nie kosztuje, a pomaga zwierzętom!

Lis Maciek również zachęca do przekazania 1% podatku na Otwarte Klatki

Współprace i partnerzy (1,77%)

Nasze działania chętnie wspierają również firmy. Lista biznesów, które wspierają nas regularnie, jest dostępna w zakładce Partnerzy.

Na czym polegają współprace? Zwykle firmy przekazują nam określony % ze sprzedaży swoich produktów lub usług, przekazują stałą darowiznę lub decydują się na zorganizowanie specjalnego wydarzenia – zachęcają swoich klientów lub pracowników do wsparcia Otwartych Klatek.

Współpracujemy również z firmami, które ułatwiają przekazywanie darowizn innym, np. FaniMani – aplikacją, która umożliwia wsparcie wybranej organizacji podczas zakupów online, czy Revolut – aplikacją do płatności online, która promuje dobroczynność.

Grupy lokalne (1,62%)

W tej kategorii mieszczą się środki pozyskane w ramach zbiórki publicznej. Otwarte Klatki mają swoje oddziały w 15 miastach w Polsce, które prężnie działają, aby promować pozytywne postawy wobec zwierząt, dietę roślinną oraz zachęcają do działania na rzecz zwierząt. Częścią działań naszych grup lokalnych jest pozyskiwanie funduszy.

W 2020 roku grupy lokalne zostały mocno dotknięte przez pandemię. Wiele lokalnych działań zostało zamrożonych – jednak nie na długo! Nasze aktywistki i aktywiści z grup lokalnych uruchomili swoje pokłady kreatywności i zaczęli działać online.

W jaki sposób grupy lokalne zbierają środki?

  • Puszki (0,18%)– w miastach, gdzie działają nasze lokalne oddziały, możecie spotkać nasze puszki na datki. Znajdziecie je w zaprzyjaźnionych restauracjach, sklepach i innych lokalach. Robiąc zakupy, pamiętajcie, aby wrzucić kilka złotych dla zwierząt!
  • Wydarzenia (1,44%)– pomoc zwierzętom przyjmuje różne formy. Jedną z ciekawszych jest udział w wydarzeniach organizowanych przez nasze aktywistki i aktywistów. Każdy znajdzie coś dla siebie – tatuaże, ciastka, warsztaty i wiele więcej. W zeszłym roku wyglądało to bardzo podobnie, jednak w przestrzeni online. Mogliśmy się spotkać podczas webinarów, warsztatów, czy nawet sesji jogi! Listę najbliższych wydarzeń, które wspierają naszą walkę o dobro zwierząt, znajdziesz zawsze na naszym Facebooku w zakładce Wydarzenia.

Działalność gospodarcza(1,24%)

Ze względów prawnych część naszych działań musieliśmy zarejestrować, jako działalność gospodarczą. W tej kategorii przedstawiony jest dochód, czyli środki, jakimi dysponujemy po uwzględnieniu poniesionych kosztów. A co kryje się pod hasłem działalności gospodarczej, najlepiej wyjaśnią poniższe podkategorie.

  • Sklep (1,24%)– jako Otwarte Klatki prowadzimy sklep z ubraniami i akcesoriami, z którego cały dochód jest przeznaczany na naszą walkę o prawa zwierząt. Nasze produkty możesz kupić online, a także podczas organizowanych przez nas wydarzeń i targów. Zapraszamy na zakupy na www.sklep.otwarteklatki.pl
  • Veganmania – to festiwal mający na celu promocję kuchni roślinnej oraz postaw prozwierzęcych. Wydarzenia organizujemy regularnie w 8 miastach w Polsce, są to: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Lublin i Łódź. W tę kategorię wpadają opłaty za stoiska od wystawców, wejściówki oraz wpłaty związane z umowami pomiędzy Stowarzyszeniem a partnerami i sponsorami poszczególnych edycji wydarzenia. Niestety, w ubiegłym, pandemicznym roku to Veganmania ucierpiała najmocniej – wiele wydarzeń zaplanowanych z dużym wyprzedzeniem musieliśmy odwołać lub przełożyć. Planując imprezy zdążyliśmy ponieść część kosztów związanych z ich organizacją, których nie mieliśmy jeszcze szansy “odpracować” podczas samej imprezy. Przez to w 2020 nie odnotowaliśmy dochodu w ramach tej podkategorii.
Każdy zakup w naszym sklepie wspiera walkę o lepszy los dla zwierząt!

Inne (0.70%)

W tej kategorii znajdują się wszystkie środki finansowe, które nie pasują do powyższych kategorii. Są to np. odsetki z konta oszczędnościowego.

Ile otrzymaliśmy w 2020?

W 2020 roku otrzymaliśmy 7 666 315.27 zł. Szczegółowe sprawozdania finansowe możecie zobaczyć na naszej stronie w zakładce Informacje Publiczne.

Ze względu na różnice metodologiczne, mogą występować niewielkie rozbieżności pomiędzy tym, co opisujemy tutaj a tym, co widnieje w dokumentach księgowych – tutaj jako kluczową uznajemy datę wpłynięcia środków na konto.

Działaj razem z nami dla zwierząt!