Transparentność to dla nas jedna z kluczowych wartości. Zależy nam, aby każda osoba, która wspiera Otwarte Klatki miała dostęp do informacji o naszych finansach – wiedziała skąd mamy środki finansowe i jak nimi dysponujemy. To dzięki wzajemnemu zaufaniu możemy działać i wspólnie zmieniać świat dla zwierząt!

Poniżej publikujemy nasze źródła finansowania za 2019 rok. Jest to kolejny krok, jaki podejmujemy w ramach rozwoju naszej polityki transparentności. Od kilku lat publikujemy podsumowanie naszych rocznych wydatków (zobacz podsumowanie za 2017, 2018 i 2019), a także listę osób zatrudnionych wraz z wynagrodzeniami.

Teraz nadszedł czas na opublikowanie rocznego podsumowania źródeł naszych finansów, czyli skąd otrzymaliśmy pieniądze w 2019 roku? Takie sprawozdania będziemy od teraz publikować co roku.

Dlaczego tak dokładnie omawiamy nasze finanse?

Naszym głównym zadaniem jest pokazywanie prawdy o cierpieniu zwierząt. Prawdy skrywanej za wysokimi murami ferm. Hodowcy i osoby, które zarabiają na tym okrucieństwie, robią wszystko, co w ich mocy, aby ukrywać przed społeczeństwem warunki, w jakich żyją zwierzęta. Właśnie dlatego jesteśmy wyczuleni na przekłamania i brak dostępu do informacji.

Ponadto, jako organizacja pożytku publicznego polegamy na wsparciu od osób, które tak jak my troszczą się o los zwierząt i zdecydowały się dołączyć do naszej wspólnej walki. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest dostarczenie wyczerpujących informacji o naszych działaniach i funkcjonowaniu organizacji osobom, które razem z nami tworzą Otwarte Klatki. To dzięki Waszemu wsparciu możemy walczyć o lepszy los zwierząt. Każdego dnia działamy w Waszym imieniu i chcemy, żebyście mieli do nas pełne zaufanie. Tylko działając razem, możemy zmienić świat dla zwierząt.

Publikujemy również oficjalne sprawozdania finansowe, jednak uważamy, że ze względu na bardzo formalny charakter nie są one wystarczająco czytelne dla zainteresowanych osób. Dlatego w tym artykule zdecydowaliśmy się opisać nasze finanse w bardziej przyjazny sposób.

Nasze źródła finansowania w 2019

Granty (61,24%) – największą część tej kategorii zajmuje grant, przyznany Otwartym Klatkom już po raz drugi, od fundacji Silicon Valley Community Foundation, za sprawą rekomendacji organizacji Open Philanthropy Project

Wspomniana fundacja związana jest z efektywnym altruizmem – gromadzi wokół siebie osoby zainteresowane skutecznym pomaganiem najbardziej potrzebującym i rozwiązywaniem najważniejszych problemów na świecie. Wsparcie przekazane na Otwarte Klatki, jedną z najlepszych organizacji prozwierzęcych na świecie, zdecydowanie wpisuje się w zasady efektywnego altruizmu.

W tej kategorii znajdują się również inne granty przyznane nam m.in. na organizację konferencji dla organizacji zrzeszonych w ramach Open Wing Alliance oraz fundusze przyznane w związku z nadaniem Otwartym Klatkom tytułu Standout Charity przez Animal Charity Evaluators (dla przypomnienia: w grudniu 2019 otrzymaliśmy już tytuł Top Charity).


Wpłaty od osób indywidualnych (22,20%) – to dla nas najważniejsza kategoria. Pokazuje, jak wiele z Was nam ufa i wspiera nasze działania. Ta kategoria, każdego roku uświadamia nam, jak wiele osób myśli tak, jak my i razem z nami buduje lepszy świat dla zwierząt i ludzi.

Tę kategorię możemy rozbić na 3 podkategorie:

  • Darowizny (10,79%) – to wszystkie indywidualne wpłaty od Was oznaczone, jako darowizny. Niezależnie, czy wspieracie nas comiesięcznie, czy pojedynczymi wpłatami, przelewem tradycyjnym, czy online – Wasze wpłaty znajdują się w tej kategorii. Również wszystkie wpłaty przekazane podczas organizowanych przez nas zbiórek trafiają tutaj – np. darowizny z trwającej zbiórki Czas Na Zakaz zostaną uwzględnione w tej kategorii.
  • Składki (5,61%) – w 2019 roku wciąż możliwe było zapisanie się do Otwartych Klatek jako członek lub członkini wspierająca. Członkostwo wiązało się z opłacaniem comiesięcznej składki członkowskiej. Jednak zgłaszaliście nam, że członkostwo nie jest dla Was wygodną formą wsparcia. Dlatego, w 2020 roku w miejsce członkostwa powstał Klub Otwartych Klatek, który zrzesza wszystkie osoby, które wspierają nas comiesięczną darowizną w wysokości min. 30 zł. Dowiedz się więcej o Klubie OK tutaj.
  • Darowizny przez Facebooka (5,80%) – w tej podkategorii również znajdują się pojedyncze darowizny, jak w pierwszej podkategorii, jednak zdecydowaliśmy się ją wyróżnić ze względu na specyficzną formę. Na Facebooku możecie przekazać darowiznę, klikając odpowiedni przycisk pod postem, ALE możecie również wziąć sprawy w swoje ręce i utworzyć specjalną zbiórkę. W ten sposób pokazujecie swoim bliskim i znajomym, co jest dla Was ważne i zachęcacie ich do wsparcia. Dzięki temu więcej osób poznaje Otwarte Klatki i może się zaangażować w działanie dla zwierząt. Jak utworzyć zbiórkę na Facebooku przeczytacie tutaj.

To dzięki Waszemu wsparciu w 2019 roku wybudowaliśmy azyl dla norek, który uniknęły śmierci na fermie futrzarskiej, uratowaliśmy 8 lisów z fermy w Goliszowie, daliśmy nowe życie lisowi Maćkowi i wiele więcej!

Zobacz, co razem osiągnęliśmy w 2019 roku:


1% podatku (7,47%) – jako Organizacja Pożytku Publicznego, każdego roku prosimy o wsparcie naszych działań poprzez przekazanie nam 1% podatku. Przekazane nam w ten sposób środki to spora część naszych finansów oraz ważny sygnał społecznego wsparcia dla naszych działań. 

Wesprzyj nas swoim 1% podatku podczas najbliższego rozliczenia. Wystarczy, że podasz nasz KRS: 0000 444 120. To nic nie kosztuje, a pomaga zwierzętom!


Grupy lokalne (3,09%) – w tej kategorii mieszczą się środki pozyskane w ramach zbiórki publicznej. Otwarte Klatki mają swoje oddziały w 15 miastach w Polsce, które prężnie działają, aby promować pozytywne postawy wobec zwierząt, dietę roślinną oraz zachęcają do działania na rzecz zwierząt. Częścią działań naszych grup lokalnych jest pozyskiwanie funduszy. W jaki sposób?

  • Puszki (0,65%) – w miastach, gdzie działają nasze grupy lokalne, możecie spotkać nasze puszki na datki. Znajdziecie je w zaprzyjaźnionych restauracjach, sklepach i innych lokalach. Robiąc zakupy, pamiętajcie, aby wrzucić kilka złotych dla zwierząt! 
  • Wydarzenia (2,44%) – pomoc zwierzętom przyjmuje różne formy, jedną z ciekawszych jest udział w wydarzeniach, organizowanych przez nasze aktywistki i aktywistów. Każdy znajdzie coś dla siebie – tatuaże, ciastka, joga, jam session, warsztaty z robienia kosmetyków i wiele więcej. Listę najbliższych wydarzeń, które wspierają naszą walkę o dobro zwierząt, znajdziesz zawsze na naszym Facebooku w zakładce Wydarzenia.
wydarzenia-wspierajace-zbiorke-czas-na-zakaz
Wegańskie śniadanie w Niebostanie, Łódź.

Współprace i partnerzy (1,75%) – nasze działania chętnie wspierają również firmy. Listę biznesów, które wspierają nas regularnie, znajdziesz w zakładce Partnerzy.

Na czym polegają współprace? Zwykle firmy przekazują nam określony % ze sprzedaży swoich produktów lub usług albo przekazują stałą darowiznę. Jeszcze inne z pomagania uczyniły swoją misję. Współpracujemy np. z FaniMani – aplikacją, która umożliwia wsparcie wybranej organizacji podczas zakupów online.


Działalność gospodarcza (1,52%) – ze względów prawnych część naszych działań musieliśmy zarejestrować, jako działalność gospodarczą. W tej kategorii przedstawiony jest dochód, czyli środki, jakimi dysponujemy po uwzględnienia poniesionych kosztów. A co kryje się pod hasłem działalności gospodarczej, najlepiej wyjaśnią poniższe podkategorie.

  • Sklep (1,11%) – jako Otwarte Klatki prowadzimy sklep z “firmowymi” ubraniami i gadżetami, z którego cały dochód jest przeznaczany na naszą walkę o prawa zwierząt. Nasze produkty możesz kupić online, a także podczas organizowanych przez nas wydarzeń i targów. Zapraszamy na zakupy na www.sklep.otwarteklatki.pl 
  • Veganmania (0,41%) – to festiwal mający na celu promocję kuchni roślinnej oraz postaw prozwierzęcych. Wydarzenia organizujemy regularnie w 8 miastach w Polsce, są to: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Lublin i Łódź. W tę kategorię wpadają opłaty za stoiska od wystawców, wejściówki oraz wpłaty związane z umowami pomiędzy Stowarzyszeniem a partnerami i sponsorami poszczególnych edycji Veganmanii.

Inne (2,73%) – w tej kategorii znajdują się wszystkie środki finansowe, które nie pasują do powyższych kategorii. Są to np. środki ze sprzedaży biletów na organizowaną przez nas w sierpniu 2019 konferencję CARE, czy wpłaty od naszych aktywistek i aktywistów na organizację corocznego zjazdu.

Zjazd aktywistek i aktywistów – Koszelówka 2019

Ile otrzymaliśmy w 2019?

W 2019 roku otrzymaliśmy 5,461,332.23. Szczegółowe sprawozdania finansowe możecie zobaczyć na naszej stronie w zakładce Informacje Publiczne.

Ze względu na różnice metodologiczne mogą występować niewielkie rozbieżności pomiędzy tym, co opisujemy tutaj a tym, co widnieje w dokumentach księgowych – tutaj jako kluczową uznajemy datę wpłynięcia środków na konto.

Wasza opinia jest dla nas bardzo ważna!

Nasza polityka transparentności i wszystkie informacje, które w jej ramach publikujemy, mają służyć przede wszystkim Wam. Chcemy, aby artykuły opisujące nasze wpływy, wydatki, pensje oraz podejmowane działania pozwoliły Wam lepiej zrozumieć, jak działamy. Budowanie transparentności to nieustanna praca, dlatego będziemy ogromnie wdzięczni za każdą sugestię, komentarz i propozycję zmiany.

Chcesz podzielić się opinią na temat naszej polityki transparentności lub tego artykułu? Masz pomysł, co możemy poprawić lub zmienić? Napisz na iga.lebuda@otwarteklatki.pl