4 dni – tylko tyle potrzebowała koalicja Open Wing Alliance, aby przekonać Sodexo do podniesienia wymagań dotyczących chowu kurczaków u swoich dostawców w całej Europie. Już dwa lata temu firma ogłosiła, że do 2024 roku wprowadzi taką politykę w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Deklaracja nie obejmowała jednak krajów europejskich. Postanowiliśmy więc przekonać Sodexo, że brojlery w Europie również zasługują na lepszy los. I udało się! Już w 2026 roku mięso kurze sprzedawane przez firmę będzie pochodzić wyłącznie z hodowli spełniających odpowiednie wymagania dobrostanowe. Szybka reakcja Sodexo wyraźnie pokazała, że firma dba zarówno o dobro zwierząt, jak i zdrowie swoich konsumentów.

Jakie zmiany niesie ze sobą nowa polityka Sodexo?

Firma zobowiązała się zrezygnować z mięsa kurczaków, których hodowla nie spełnia założeń European Chicken Commitment. Sodexo zobowiązało swoich dostawców przede wszystkich z tak zwanych ras szybkorosnących – błyskawiczny wzrost jest przyczyną wielu chorób i przedwczesnych zgonów kurcząt.

Chcesz dowiedzieć się więcej o brojlerach? Klik!

Wśród regulacji European Chicken Commitment warto też zaznaczyć ograniczone zagęszczenie kurczaków na fermie, które pozwoli zwierzętom na swobodniejszy ruch. Hodowcy zadbają również o odpowiednie warunki świetlne oraz spełnią szereg innych wymagań, dzięki którym dobrostan kurczaków znacząco się poprawi.

Czy inne firmy decydują się na podobne kroki?

Aby zadbać o etyczne pochodzenie oferowanych produktów mięsnych, już ponad 150 wiodących firm branży gastronomicznej na świecie zadeklarowało podniesienie norm dobrostanowych kurczaków u swoich dostawców. Są wśród nich prawdziwi giganci, tacy jak Nestlé, Ikea czy Unilever. Oczywiście firmy, także w Polsce, mają solidne podstawy do regulowania kwestii dobrostanu brojlerów – w badaniach przeprowadzonych w styczniu tego roku przez ComRes blisko 2/3 Polaków potwierdziło, że woli kupować mięso pozyskiwane w bardziej etyczny sposób. Jeszcze więcej – aż 93% ankietowanych – uznało, że dobro kurczaków nie jest dostatecznie dobrze chronione. Podobnymi wynikami może się pochwalić wiele innych państw europejskich. 

Liczymy, że kolejne firmy pójdą w ślady Sodexo, a los brojlerów już niebawem znacząco się poprawi.

Chcesz razem z nami pomagać kurczakom?
Zapisz się do Obrońców Zwierząt i wspieraj nasze działania!
https://obroncyzwierzat.pl/