Skąd czerpać białko na diecie roślinnej? Jak i gdzie poszukiwać zamienników mięsa? Jaki suplement białka wybrać? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie osoby aktywne fizycznie, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować ze spożycia mięsa.

Właśnie dla takich osób w styczniu ruszyła sportowa edycja Roślinnego Wyzwania.

Akcja Roślinne Wyzwanie zapewnia wsparcie osobom podejmującym mniejsze lub większe kroki polegające na zwiększeniu ilości roślinnych dań w diecie i ograniczaniu spożycia mięsa. Celem wyzwania jest promowanie diety roślinnej i pokazywanie, że może ona być łatwa, pyszna i tania, oraz że każda osoba – niezależnie od diety czy przekonań – może próbować produktów roślinnych.

Wyzwanie przy współpracy dwóch kampanii

W trakcie kampanii zaczęły się pojawiać pytania dotyczące diety roślinnej w przypadku osób trenujących i aktywnych fizycznie, które często obawiają się, że zmiana sposobu odżywiania wpłynie na ich kondycję, zdrowie czy osiągnięcia sportowe. Odpowiadając na takie właśnie zapotrzebowanie, RoślinnieJemy, czyli kampania, która stoi za Roślinnym Wyzwaniem, rozpoczęła współpracę z Jasną Stroną Mocy – inicjatywą promującą bardziej roślinny sposób odżywiania wśród osób aktywnych ruchowo. Jasna Strona Mocy w swoich działaniach współpracuje ze sportowcami na dietach roślinnych, utytułowanymi przedstawicielami najbardziej wymagających dyscyplin sportowych: sztuk walki, trójboju siłowego, triatlonu, ultramaratonów czy wspinaczki skałkowej. Są wśród nich mistrzowie olimpijscy, rekordziści świata i zdobywcy medali na najważniejszych imprezach międzynarodowych.

Tak zrodziła się sportowa edycja Roślinnego Wyzwania. Jego uczestnicy otrzymują dostęp do artykułów, wskazówek, ale przede wszystkim do specjalnego jadłospisu o podwyższonej kaloryczności i podaży białka oraz specjalistycznych porad odnośnie żywienia roślinnego w sporcie.

Jak wziąć udział w wyzwaniu?

Wystarczy zapisać się na stronie https://roslinnewyzwanie.pl/edycja-sportowapo rejestracji uczestnicy przez 22 dni otrzymują newslettery z przepisami, wskazówkami, praktycznymi poradami i artykułami. Na każdym etapie mogą też konsultować się na specjalnej facebookowej grupie dla uczestników oraz droga mailową.

historia diety roślinnej

Organizatorzy akcji podkreślają, że w wyzwaniu może wziąć udział każdy – nie tylko osoby uprawiające sport, ale także wszyscy, którzy chcieliby urozmaicić swoją dietę, ale nie wiedzą, jak zacząć swoją przygodę z roślinnymi produktami. Zachęcamy do zapisów! 

Autorka: Katarzyna Kuter