20 lipca 2023 roku odbyło się pierwsze formalne spotkanie organizatorów Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Fur Free Europe” z reprezentatami Komisji Europejskiej. To kolejny krok w pracach nad inicjatywą, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w UE oraz zakazu importu futer pochodzących z ferm futrzarskich do krajów UE.

Organizatorzy inicjatywy „Fur Free Europe” na spotkaniu z Komisją Europejską

Coraz bliżej zakazu hodowli zwierząt na futro

W spotkaniu wzięli udział członkowie i członkinie międzynarodowej koalicji Eurogroup For Animals, organizatora inicjatywy „Fur Free Europe”, w skład której wchodzą również Otwarte Klatki. W Brukseli reprezentował nas prezes Otwartych Klatek Paweł Rawicki. Organizatorzy przedstawili Komisji główne założenia inicjatywy oraz najnowsze dane naukowe związane z dobrostanem zwierząt na fermach futrzarskich i zagrożeniem epidemiologicznym związanym z hodowlą norek. Został również omówiony problem poprawnego etykietowania futer naturalnych w UE.

Ogromne poparcie dla Europy Bez Futer

Inicjatywa została złożona do Komisji Europejskiej 14 czerwca 2023 roku. To dziesiąta Europejska Inicjatywa Obywatelska w historii, która odniosła sukces, i zebrała najwięcej podpisów spośród tych, które dotyczyły dobrostanu zwierząt.

Zbiórka podpisów została uruchomiona w maju 2022 r. i otrzymała wsparcie ponad osiemdziesięciu organizacji z całej Europy. Została zamknięta 1 marca 2023 roku, przed oficjalnym terminem, dzięki rekordowej liczbie zebranych podpisów: 1 701 892 w mniej niż dziesięć miesięcy. Inicjatywa osiągnęła również próg podpisów w osiemnastu państwach członkowskich, w tym w Polsce – pod inicjatywą podpisało się 108 453 Polaków i Polek, z czego 90 919 podpisów zostało pozytywnie zweryfikowanych.

„To już piąta z rzędu akcja związana z dobrostanem zwierząt lub środowiskiem! Europejczycy wysyłają nam silny sygnał, że zależy im na zwierzętach i planecie”

– napisała po spotkaniu na swoim Twitterze Věra Jourová, Wiceprzewodnicząca ds. Wartości i Przejrzystości w KE.

Wśród osób, które wsparły inicjatywę, znalazły się takie gwiazdy jak Maja Ostaszewska, Julia Kuczyńska (Maffashion), Maciej Zakościelny, Marta Manowska, Kwiat Jabłoni, DonGURALesko, Kuba Grabowski (Quebonafide), Karolina Korwin-Piotrowska, Jankes.

Następne kroki w walce o zakaz hodowli zwierząt na futro w UE

Następnym etapem będzie wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim. PE może również odbyć debatę na temat inicjatywy podczas sesji plenarnej, co może skutkować przyjęciem rezolucji parlamentarnej. Do 14 grudnia br. Komisja Europejska będzie musiała publicznie odnieść się do inicjatywy – przyjąć ją lub odrzucić, odpowiednio uzasadniając swoją decyzję.

Co więcej, do końca 2023 r. Komisja Europejska opublikuje wniosek mający na celu poprawę unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, aby były zgodne z najnowszą wiedzą naukową. Organizatorzy Inicjatywy „Fur Free Europe” podkreślili podczas spotkania, że chociaż możliwa jest poprawa dobrostanu zwierząt udomowionych, to nauka jasno pokazuje, że nie jest to osiągalne w przypadku dzikich zwierząt na fermach futrzarskich. W związku z tym zakaz hodowli zwierząt na futra powinien zostać uwzględniony we wniosku.

Będziemy Was informować na bieżąco o dalszych losach inicjatywy.