Przez najbliższe dni po ulicach Warszawy będzie kursować 8 unikalnych autobusów oklejonych zdjęciami zwierząt ściśniętych w transporcie. Inicjatywa jest częścią kampanii “Stop transportom żywych zwierząt”, której celem jest wprowadzenie zakazu długodystansowego transportu zwierząt na terenie Unii Europejskiej.

Cele akcji

Akcja ma zwrócić uwagę przechodniów na warunki, w jakich zwierzęta hodowlane są zmuszane przebywać podczas przewozu, który może trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Ścisk wywołany brakiem wystarczającej przestrzeni jest dla nich nienaturalnym oraz stresującym doświadczeniem. Dodatkowo przez brak możliwości ruchu często ranią siebie nawzajem. Podczas transportu towarzyszą im często również skrajne temperatury oraz brak dostępu do jedzenia i wody.

Zdjęcia na autobusach mają również budzić skojarzenia między tłokiem, jaki spotyka pasażerów komunikacji miejskiej w codziennych podróżach, a ciasnymi ciężarówkami pełnymi transportowanych zwierząt. W porównaniu do nich, my możemy na każdym przystanku czy stacji wysiąść ze środka transportu, w którym czujemy dyskomfort. Zwierzęta takiego wyboru nie mają.

Problemy transportu żywych zwierząt

Organizacje prozwierzęce oraz Inspekcja Transportu Drogowego przez ostatnie lata udokumentowały cały szereg problemów, które wiążą się z przewozem żywych zwierząt. Można do nich zaliczyć m.in. transport zbyt młodych zwierząt, brak odpowiedniego odpoczynku, odwodnienie, wygłodzenie czy przewożenie zwierząt w niedostosowanych do tego pojazdach, które zazwyczaj są przeładowane. Przez takie sytuacje zwierzęta docierają do celu ranne i wyczerpane.

Według danych z raportu opublikowanego przez Otwarte Klatki, każdego roku w podróż wyruszają ponad 2 miliardy zwierząt i ta liczba nieustannie rośnie. Aż 73% przewozów tego typu mają miejsce w imporcie i eksporcie z krajów Unii Europejskiej, z czego kluczową rolę odgrywają państwa takie jak Holandia, Niemcy, Belgia, czy Polska. W Polsce znaczący wzrost transportu zwierząt można szczególnie zaobserwować od 2004 roku, kiedy nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej. Jest to związane przede wszystkim ze wzrostem produkcji zwierząt, zmianami organizacyjnymi w hodowlach, a także zniesieniem licznych ograniczeń w handlu międzynarodowym.

Jak wspomóc kampanię “Stop transportom żywych zwierząt”?

Jeśli nie jesteś obojętny na cierpienie transportowanych zwierząt i chcesz wspomóc kampanię “Stop transportom”, podpisz petycję, która może zmienić ich los.