Żyjąc w świecie z szybkim i łatwym dostępem do informacji, każdy z nas jest coraz bardziej świadomy otaczającego nas świata. Możemy dokonywać świadomych wyborów konsumenckich.
Mając stały dostęp do Internetu w komputerze, ale też pod ręką- w smartfonach jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością wiadomości i informacji. Możemy też wyszukiwać informację o produktach wszędzie, gdzie się znajdujemy.
Większość z nas wie coraz więcej, skąd wzięło się nasze jedzenie czy ubrania. Jedząc mięso i produkty odzwierzęce, każdy z nas zdaje sobie sprawę skąd ono pochodzi. Poniżej znajdziecie tylko kilka przykładów, które pozwalają nam dokonywać słusznych wyborów.

Zdrowie

Informacje o wartościach odżywczych różnych produktów są jedna z najłatwijszych informacji do wyszukania. Wpisując jakikolwiek produkt możemy odnaleźć jaki ma korzystny, a jaki negatywny wpływ na nasz organizm. Ważne jest, by sprawdzać źródła podanych informacji i starać się opierać na jak najbardziej rzetelnych.
Jednak to tylko wierzchołek informacji. Mamy w końcu łatwy dostęp do raportów wydawanych przez środowisko medyczne. Jedne z ważniejszych raportów to te wydawane przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO).  WHO stworzyło np. raport o wpływie czerwonego mięsa i przetworzonego mięsa na zdrowie. Organizacja uznała te produkty za kancerogenne i zaleciła ograniczenie ich spożycia. Na ten temat dowiesz się więcej tutaj.
Trzeba pamiętać, że produkty odzwierzęce oraz mięso produkowane na masową skalę są zagrożone skażeniem bakteriami (na przykład salmonella) czy chorobami (jak ptasia grypa). Niejednokrotnie partie mięsa czy jaj były masowo wycofywane ze sklepów. Ciekawą alternatywą może w przyszłości okazać się tzw. „czyste mięso”, które nie tylko powstaje bez cierpienia zwierząt, ale jest też poza grupą ryzyka, bo powstaje w laboratorium.  

Fot. Impossible Foods, Zamienniki mięsa są już łudząco podobne do mięsa pochodzącego ze zwierzęcia.

Środowisko

Dostęp do informacji naukowych pozwolił nam również dowiedzieć się jaki wpływ ma przemysłowa hodowla zwierząt na środowisko. Wiemy, że produkcja mięsa wytwarza metan, dwutlenek węgla i tlenek azotu – są to gazy cieplarniane, które mają znaczny wpływ na efekt cieplarniany.

Ponadto, hodowla przemysłowa to też wielkie zużycie wody. Wody, która wykorzystywana jest w 98% pod uprawę paszy dla zwierząt.
Kolejnym problemem jest wycinka lasów pod pola uprawne na paszę oraz do wypasu zwierząt. Szacuje się, że 71% lasów Ameryki Południowej zostało zamienionych na pastwiska i rancza, a dalsze 14% pod uprawę soi do paszy.  
Wybór diety jest obecnie ważnym elementem walki ze zmianami klimatu. Ograniczenie produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego może ograniczyć emisję gazów cieplarnianych czy zużycia wody.

Etyka

Relacje z ferm przemysłowych uzmysłowiła też nam, że hodowla zwierząt na mięso czy do produkcji wyrobów odzwierzęcych nie wygląda jak na reklamach. Materiały ze śledztw obnażyły przemysł stojący za cierpieniem milionów zwierząt na całym świecie. Klienci mają dostęp do zdjęć i filmów pokazujących okaleczone, przestraszone zwierzęta, ich brak możliwości ruchu czy dostępu do świeżego powietrza, zamknięte w ciasnych klatkach. Wraz ze zdobyciem tej wiedzy konsumenci mogą przestać kupować jaja z chowu klatkowego czy przestać spożywać lub ograniczyć spożycie mięsa i produktów mlecznych.

Zwierzęta hodowane na skalę przemysłową są pozbawione możliwości zaspokajania naturalnych potrzeb.

Będąc w sklepie każdy z nas dokonuje ważnych wyborów. To co znajduje się w naszym sklepowym koszyku ma wpływ na nasze zdrowie, ma wpływ na środowisko, a także waży się nim życie zwierząt. Ograniczając spożycie produktów odzwierzęcych, lub całkowicie ich unikając, mamy realny wpływ na świat.

Źródła:
http://science.sciencemag.org/content/361/6399/eaam5324
https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/