Jakiś czas temu furorę na fejsbukowych tablicach robił krótki filmik, w którym Justin Timberlake przebrany za kostkę tofu promuje weganizm. Występuje tam obok faceta, który próbuje nas przekonać, że mięso jest dobre, na co Justin pyta go, czy pamięta świnkę Bejb. Rzeźnik się rozkleja i ze łzami w oczach przyznaje: “Zjadam wnuki Bejb. Jestem potworem!”

A Wy pamiętacie Świnkę z klasą? Prawdopodobnie tak, bo ta sympatyczna i zabawna świnka podbiła serca widowni na całym świecie. Bejb była bardzo inteligentna i urocza. Wprawdzie to tylko filmowy wizerunek, ale czy tak bardzo odbiegający od rzeczywistości?

Realne świnie, w przeciwieństwie do Bejb, nie mówią ludzkim głosem, nie pragną być psami pasterskimi ani nie płaczą po śmierci mamy owcy. Ale według naukowej klasyfikacji, oceniającej inteligencję na podstawie różnych, precyzyjnych wskaźników, świnie plasują się w czołówce najmądrzejszych zwierząt.

Wyższe pozycje (w zależności od przyjętych kryteriów) oddają przeważnie ludziom, naczelnym i delfinom. Trzeba przyznać, że to naprawdę niezły wynik jak na tak niepozorne zwierzątko.

Przeczytaj także: 6 rzeczy, których nie wiesz o świniach

Naukowcy zebrali wiele dowodów potwierdzających świńską inteligencję. Na przykład w latach 90. przeprowadzono badanie polegające na tym, że świnia za pomocą ryjka, miała poruszać kursorem na ekranie komputera i za jego pomocą dawać znać kiedy na ekranie pojawiał się kształt, który widziała wcześniej. Świnie opanowały to zadanie w tempie równym szympansom.1

Świnie mają klasę

Dla wielu może być zaskakującym fakt, że świnie należą do najczystszych zwierząt domowych. Po prostu łatwiej uczą się zasad higieny. A to, że często widzimy je utaplane w błocie wynika z ich fizjologii. Świnie nie posiadają wielu gruczołów potowych, a ich skóra jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Dlatego te mądre stworzenia zabezpieczają ją za pomocą warstwy błota, tak jak my stosujemy kremy z filtrem.2

Równie ciekawym faktem jest to, że świnie mają świadomość tego, że w lustrze widzą odbicie rzeczywistości, a nie inną świnie czy przedmioty. Przyznajcie, wasz pies tego nie potrafi! Świnie nauczyły się nawet wykorzystywać lustra w poszukiwaniu jedzenia. O ciekawym eksperymencie z wykorzystaniem labiryntu z luster możecie przeczytać tutaj.

Pomyślcie o powyższych faktach następnym razem kiedy będziecie chcieli kogoś obrazić mówiąc do niego: „ty świnio”, ponieważ te mądre i wrażliwe zwierzęta nie zasługują na stawianie ich w jednym szeregu z ludźmi, którzy zachowują się niezbyt sympatycznie. A przecież język jest bardzo ważnym narzędziem kształtującym nasz świat. I od nas zależy, czy będziemy nadawać słowom właściwe znaczenie.

Pomyślcie też o tym, że świnia może być inteligentniejsza i bardziej samoświadoma niż Wasz pies. A jego przecież byście nie zjedli ani nie skazali na smutne, pełne cierpienia i niespełnienia życie na przemysłowej fermie.

W końcu marca 2013 r. liczba świń w Polsce wynosiła aż 10 926,4 tys.3 Szacuje się, że statystyczny Polak zjada 40 kg wieprzowiny rocznie. A wieprzowina przecież nie rośnie na grządkach ani nie pojawia się jesienią na drzewach wraz z dojrzewającymi owocami. Wieprzowina to czyjeś mięśnie, oderwane od kości, zakrwawione i pozbawione życia.

Wybierając weganizm, oszczędzasz cierpienia tym fascynującym zwierzętom, przyczyniasz się do efektywniejszego wykorzystania zasobów Ziemi, zapobiegasz ociepleniu klimatu (metan, który znajduje się w świńskich odchodach jest groźniejszy dla klimatu niż CO2), a także dbasz o swoje własne zdrowie. Czy może być lepszy wybór?

Chcesz pomóc? Dołącz do Otwartych Klatek

DOŁĄCZ DO NAS

1.http://www.nbcnews.com/id/24628983/ns/technology_and_science-science/t/smartest-animals/#.Ua3CSNeEXC8
2. http://www.livescience.com/13953-pigs-evolved-mud-wallowing.html
3. http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1691_PLK_HTML.ht
fot: pexels