Sylwia Chutnik – pisarka, felietonistka, kulturoznawczyni, prezeska Fundacji MaMa – od lat aktywnie działa na rzecz praw kobiet. Tym razem Sylwia, w nagraniu dla Otwartych Klatek, zwraca uwagę na prawa zwierząt, wspierając naszą kampanię poświęconą hodowli kur niosek Jak one to znoszą?

Kiedy wyobrażamy sobie kury znoszące jajka, widzimy podwórko na wsi lub łąkę, po której spacerują. Rzeczywistość, w jakiej żyje zdecydowana większość kur niosek w Polsce, jest zupełnie inna – przekonuje Sylwia.
Nie jest prawdą, że kury, które żyją w systemie chowu klatkowego mogą biegać swobodnie po łące. Kury nioski, zamknięte i stłoczone w klatkach, nie mają możliwości chodzenia po trawie. Większość z nich nigdy nie widziała słońca ani nie przebywała na świeżym powietrzu.
Chów klatkowy kur niosek jest okrutną i przygnębiającą praktyką. Kury stłoczone na bardzo małych i nieprzystosowanych do ich naturalnych potrzeb powierzchniach są narażone na ogromny stres, urazy, złamania, ból i choroby. Dla hodowców są tylko maszynkami do produkcji jajek – nie czującymi i wrażliwymi istotami.
Większość jajek, które możesz kupić w sklepie to jajka pochodzące z chowu klatkowego. Kury zniosły je w strasznych i nieludzkich warunkach. Jajka te są oznaczone cyfrą “3” na skorupce.
Jeśli idziemy na zakupy i chcemy zrobić sobie jajecznicę, wybierajmy jajka “zerówki – namawia Sylwia – Mamy wtedy pewność, że kury zniosły je w warunkach humanitarnych. Myślmy o tym również na zakupach.
Nie wspieraj okrucieństwa – podpisz deklarację o niekupowaniu “trójek” na jakonetoznosza.pl

fot. na okładce – Newsweek Polska

Sylwia Chutnik – znana pisarka i działaczka społeczna wspiera kampanię poświęconą hodowli kur niosek.