28 maja w Szkocji wszedł w życie zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Szkocja dołączyła do coraz większego grona krajów, które ograniczyły lub zakazały wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
Szkocja jest pierwszym krajem Zjednoczonego Królestwa z takim zakazem. Niektóre państwa w Europie i na świecie wprowadzają całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt, np. Grecja, Bułgaria, Austria, Chorwacja, a inne zakazy dotyczące poszczególnych gatunków: Indie (m. in. niedźwiedzie, małpy, lwy), Węgry (m. in. nosorożce, słonie).
W Polsce cyrki wykorzystujące zwierzęta są nadal legalne. Tylko niektóre miasta zakazały występów cyrków z tresowanymi zwierzętami: Słupsk, Bielsko-Biała, Legnica, Łódź, Poznań, Wrocław oraz Warszawa.

Dlaczego nie powinniśmy chodzić do cyrku?

Sprawdź

Występy zwierząt w cyrkach to zabawa tylko dla publiczności. Dla zwierząt jest to traumatyczne przeżycie. Całe życie przebywają w nienaturalnych warunkach i są brutalnie tresowane.

Wykorzystywanie zwierząt w cyrkach wywołuje coraz większy sprzeciw społeczeństwa. Konsultacje społeczne przeprowadzone przez szkocki parlament wykazały, że aż 98% społeczeństwa popiera wprowadzenie zakazu.

Żródło: http://thirdforcenews.org.uk/tfn-news/scotland-becomes-first-to-ban-circus-animals