W Chinach zapowiada się kolejny przełom dla zwierząt, na których prowadzone są testy kosmetyków. Kraj ten wycofuje się bowiem z badania na zwierzętach kosmetyków już obecnych na rynku.

Co wiemy?

Jak donoszą portale o kosmetykach, według przedstawiciela chińskiego organu zajmującego się nadzorem produktów medycznych (National Medical Products Association) z prowincji Gansu testy na zwierzętach zostały wycofane jako metoda sprawdzania bezpieczeństwa kosmetyków. Potwierdza to wcześniejsze doniesienia z chińskiej konferencji na temat bezpieczeństwa kosmetyków .

testowanie kosmetyków na zwierzętach

fot: Andrew Skowron

Oznacza to, że kosmetyki, które znajdują się już na rynku, nie będą sprawdzane na zwierzętach podczas losowych kontroli bezpieczeństwa produktów. Ta zmiana ocali wiele zwierząt przed bezsensownym cierpieniem.

Kolejna dobra wiadomość dla zwierząt w Chinach

To już kolejny krok rządu chińskiego na rzecz zmniejszenia roli testów na zwierzętach w obrotach kosmetykami.

testowanie kosmetyków na zwierzętach

fot: Andrew Skowron

W 2014 Chiny wycofały się z testowania kosmetyków na zwierzętach dla produktów pochodzących z Chin . Jak zauważyli wówczas eksperci organizacji Humane Society International, testowanie produktów kosmetycznych obecnych już na rynku jest jednym z głównych problemów etycznych związanych z obrotem kosmetykami w Chinach.

Istotny krok ku zakończeniu testowania kosmetyków na zwierzętach na świecie

Zmiany w procedurach w Chinach są niesamowicie istotne dla poprawy losu zwierząt. Jako że jest to jedna z największych gospodarek świata, wiele firm eksportuje tam swoje produkty.
Przypomnijmy najważniejsze zmiany na świecie w kwestii testowania kosmetyków na zwierzętach:

Testowanie kosmetyków na zwierzętach w Chinach – co dalej?

Jeżeli pierwsze doniesienia się potwierdzą, zmiany te doprowadzą do istotnego spadku roli testowania kosmetyków na zwierzętach w Chinach. Nie wiemy, czy obejmą one testy wymagane przy certyfikacji importowanych kosmetyków. Najprawdopodobniej niestety nie.
Należy jednak spodziewać się, że wraz z obecną zmianą alternatywy dla testowania kosmetyków na zwierzętach będą w Chinach coraz bardziej popularne, a same testy odejdą do historii. Będziemy bacznie przyglądać się sytuacji w Chinach.
Krok po kroku świat zmienia się dla zwierząt na lepsze, a takie wiadomości są tego przykładem.