Rok 2o19 był dla nas bardzo pracowity. Nasz team dwoił się i troił, żeby udokumentować działania naszych aktywistów, wyzwania z jakimi się mierzyliśmy i sukcesy, które dzięki Waszemu wsparciu osiągnęliśmy. 
Wchodząc w nowy rok, chcieliśmy przyjrzeć się filmom, które zrobiły na Was największe wrażenie w minionym roku. Jedne wzruszyły, inne wzbudziły gniew sprzeciwu, jeszcze inne przyniosły śmiech i radość, ale wszystkie rozbudziły empatię i zmotywowały do wspólnych zmian oraz walki o polepszenie życia zwierząt hodowlanych.

Przygotowaliśmy zestawienie topowej dziesiątki naszych najczęściej oglądanych filmów z zeszłego roku. Szykujcie duży kubek herbaty i chusteczki (numer 3 to prawdziwy wyciskacz łez szczęścia!). Zapraszamy na jazdę jedynym w swoim rodzaju rollercoasterem emocjonalnym przez najpopularniejsze filmy Otwartych Klatek 2019. Zaczynamy! ⚡

#10

Poznaj Perełkę i Noresię – norki uratowane z piekła ferm futrzarskich!

Historia dwóch norek – Perełki i Noresi, to jeden z powodów, dla których robimy to, co robimy. Idealnie pokazuje, że zwierzęta są niesamowitymi stworzeniami, które mają nieporównywalnie większą wartość i potencjał, niż bycie czyjąś rękawiczką czy frędzlem przy torebce. Uratowane przez naszych aktywistów z fermy futrzarskiej, znalazły pełnię szczęścia w azylu, który został wybudowany z pieniędzy zebranych dzięki Wam! Zobaczcie, ile dobrego jesteśmy w stanie zrobić razem! ?
Podpisując naszą petycję, stajesz w obronie norek i innych zwierząt futerkowych, które też chcą się cieszyć życiem, co najmniej tak bardzo jak energiczna Perełka, czy wyluzowana Noresia.
Pamiętaj też, że jako konsument, możesz bojkotować okrucieństwo przemysłu futrzarskiego, nie zgadzając się na kupno czegokolwiek uszytego lub wykończonego naturalnym futrem. ??‍♂️

#9

Deni Cler – Barbarzyństwo już dawno wyszło z mody!

W lipcu 2019 rozpoczęliśmy kampanię skierowaną do Deni Cler Milano, w ramach której powstała seria filmików, protestów oraz podpisana przez tysiące osób petycja, mająca przekonać markę do wycofania naturalnych futer z ich kolekcji. Ten konkretny film ukazuje nie tylko konsekwencje, jakie ponoszą zwierzęta “w imię mody”, ale także listę firm modowych, które wycofały się już z tego okrutnego procederu. 
Popularność tego filmu i całej kampanii, połączona z faktem, że w zarządzie Deni Cler na stanowisku prezeski pojawiła się nowa osoba – Iwona Kossmann, doprowadziły do jednego z największych sukcesów Otwartych Klatek minionego roku. Deni Cler ogłosiło rezygnację z wykorzystania naturalnych futer już od kolejnej kolekcji! ??? Więcej szczegółów na ten temat możesz przeczytać we wpisie na naszym blogu.
Ta historia pokazuje jaka siła drzemie w wywieraniu presji społecznej i konsumenckiej, kiedy działamy razem! Ale nie spoczywamy na laurach, o nie! Walczymy dalej i nie przestaniemy, dopóki wszystkie polskie marki modowe nie dołącza do naszej koalicji Sklepów Wolnych od Futer.

#8

Urodziłem się na fermie futrzarskiej. Poznaj moją historię.

Ten filmik w poruszający sposób ukazuje kontrast pomiędzy rzeczywistością lisa, żyjącego na wolności i tego, które całe życie spędził na fermie. Ta przepaść przeciwieństw jeszcze lepiej pomaga uświadomić nam na jaką torturę człowiek skazuje zwierzę, zmuszając je do życia w warunkach krańcowo różnych od tych, do których został stworzony w naturze.
Na szczęście człowiek ma też moc, by to zmienić! Polska należy do garstki europejskich krajów, które wciąż pozwalają na okrucieństwa przemysłu futrzarskiego. My jednak wierzymy, że nasi rodacy są już na tyle świadomi, by wiedzieć, że futro jest piękne tylko na jego oryginalnym właścicielu i zwierzęta zasługują lepsze życie. Przecież te żyjące na fermach czują ból tak samo jak pieski czy kotki, które mamy w domu. Pomóż nam w tej walce i podpisz apel o zakaz prowadzenia ferm futrzarskich również w Polsce. ???

#7

“Nikt nie będzie manipulował naszym zdrowiem i życiem” – mieszkańcy Niewierza wobec fermy drobiu

Minireportaż stworzony we współpracy z mieszkańcami Niewierza, ukazujący ich walkę o zablokowanie powstania fermy brojlerów tuż obok ich wsi. Interes inwestorów kontra realne problemy ludzi, którzy na co dzień żyliby w sąsiedztwie ferm. Jakie są zagrożenia związane z jej budową? Czy to jedyna szansa na rozwój tego regionu? I jaką siłę ma społeczność zjednoczona we wspólnej sprawie? Przekonaj się, oglądając nasz film. ⬇️
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości przeciwdziałania budowie takich ferm, odwiedź stronę ? stopfermom.pl. ?

#6

Mieszkańcy gminy Radzanów mówią dość ekspansji ferm przemysłowych

W minionym roku wspieraliśmy również mieszkańców gminy Radzanów w ich protestach przeciwko dalszej rozbudowie i tak już monstrualnie rozrosłych ferm przemysłowych. Zarządzający gminą z brutalną szczerością opowiedzieli nam o problemach spowodowanych wymknięciem się inwestycji spod kontroli. 
Sąsiedztwo ferm wiąże się z okropnym smrodem, zniszczeniami dróg, obniżeniem wartości ziemi, wyludnieniem gminy oraz bezpowrotną zmianą krajobrazu wsi. Niegdyś rzeki, lasy i gospodarstwa agroturystyczne, a dziś kilometry metalowych zabudowań. Podsumowując – zyski z takich ferm trafiają do kieszeni inwestora, a koszty w postaci rujnowania zdrowia, środowiska i jakości życia, ponosi cała gmina. ?
Podpisując petycję przeciwko fermom wielkopowierzchniowym, możesz pomóc mieszkańcom wielu gmin Polski w walce z tak nierównym przeciwnikiem! 

#5

Uratowany lis Maciek stawia pierwsze kroki w nowym domu

Filmik pokazujący radosne harce lisa polarnego – Maćka, to prawdziwy miód na serce! ? Ocalony przez naszych aktywistów przed dalszymi cierpieniami z fermy futrzarskiej, jest idealnym dowodem na to, że zapewniając zwierzęciu swobodę i miłość, dajemy mu wszystko, czego potrzebuje do szczęścia! Zobaczcie jak wygląda odmienione życie Maćka i kto stał się jego ulubionym kompanem zabaw w nowym domu! ?
I Ty możesz dać szansę lisom oraz innym zwierzątkom futerkowym na życie z dala od piekła ferm futrzarskich, pomagając nam zakończyć ten barbarzyński proceder! Liczymy na Twój podpis pod petycją o całkowity zakaz hodowli zwierząt na futro.

#4

Poznaj smutną historię Pixie i Dixie

Pixie i Dixie to dwa kurczaki z fermy brojlerów, czyli tych hodowanych na mięso. Ich los był z góry przesądzony. Mieli 6 tygodni na nabranie maksymalnie możliwej masy ciała, żyjąc w zamknięciu, ścisku i brudzie tylko po to, żeby trafić do ubojni i ostatecznie na czyjeś talerze. 
Seria fortunnych zdarzeń sprawiła, że kiedy mieli 3 tygodnie (czyli w połowie ich zaplanowanego życia) naszym aktywistom udało się ich uratować. ✌️ Dzieje się tak, kiedy robimy interwencję na fermie, na której łamane są przepisy sanitarne lub prawne. Wówczas możemy zabrać wyraźnie chore osobniki. Mało kiedy choroba się opłaca i jest to jeden z takich cudownych ewenementów! W ten oto sposób Pixie i Dixie trafili do azylu, gdzie po raz pierwszy mogli zaznać prawdziwego życia
Tak bardzo chcielibyśmy móc teraz napisać “i żyli długo i szczęśliwie”, ale jaki był finał ich historii musicie się przekonać sami z naszego filmiku…
Kurczaków jak Pixie i Dixie są miliony w samej Polsce i większość z nich nie ma nawet szansy na 1 dzień wolności. ? Jeśli chcesz dołączyć do nas w walce o wprowadzenie wyższych standardów dobrostanowych dla kurczaków jak oni – podpisz petycję

#3

Od 30 lat bez mięsa – poznaj panią Irenkę

Idziemy o zakład, że nie ma takiego twardziela, którego ten filmik nie rozłożyłby na łopatki! Pani Irenka totalnie podbiła serca naszych widzów w minionym roku! ?
Z opowieści jej przyjaciół z domu seniora można by pomyśleć, że sekret wigoru i długowieczności 93-letniej pani Irenki to jakaś ściśle strzeżona tajemnica, której specjalnie każdy zna inną wersję… W istocie okazuje się, że od 30 lat jest ona wegetarianką!
Zobaczcie jak opisuje swoje zdrowie i podejście do życia nasza bohaterka oraz jak zareagowali na 100%-owo roślinny obiad jej przyjaciele! ?

Czy optymizm pani Irenki zainspirował Cię do wprowadzenia większej ilości bezmięsnych potraw w diecie? A może masz turbo noworoczną motywację i chcesz dać szansę naszemu 22-dniowemu wyzwaniu na spróbowanie weganizmu? Trzymamy za Ciebie kciuki! 

#2

FRANKENKURCZAK

Jest to historia życia na fermie brojlerów, opowiedziana z perspektywy Frankenkurczaka – jednego z kurczaków hodowanych na mięso. Historia krótka, smutna i niekomfortowa – jak jego życie. Ale czym jest chwila dyskomfortu w obliczu uzyskania lepszej świadomości tego co my, ludzie, zgotowaliśmy mu za los? 
Filmik bez filtrów i eufemizmów. Czysta prawda, która pomaga nam dostrzec kurczaki z ferm przemysłowych inaczej niż jako rozmytą masę, której egzystencja sprowadza się jedynie do wyścigu w osiągnięciu oczekiwanej wagi, tylko po to, żeby skończyć na talerzu. 
Frankenkurczak to odrębny osobnik, który ma swoją własną historię, osobowość, potrzeby i emocje. Tak, dobrze czytasz – emocje! Poznajemy niuanse jego 6-tygodniowego życia. które bez wątpienia i Ciebie, jak naszych pozostałych widzów, pozostawią z refleksją nad tym co jest “normalne”, “naturalne”, “ludzkie” czy “uzasadnione”.
Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić w tym roku, żeby poprawić przyszłość kurczaków jak on, dołącz do naszej petycji. ??

#1

Jak powstaje foie gras?

“Oh là là”,mon amour”, “bon ton” – francuskie słowa mają w sobie taką  elegancję, że od razu kojarzą nam się z czymś wysublimowanym, szlachetnym, finezyjnym – iście z wyższych sfer! Jest to o tyle złudne, że np. w przypadku “foie gras” jedynie w brzmieniu i otoczce jest to produkt z klasą. Mam wrażenie, że nazwanie go polskim odpowiednikiem “stłuszczona wątroba” nawet największym foodies odebrałoby apetyt…
Nasz filmik, nagrany ukrytą kamerą przez jednego z pracowników fermy gęsi, dobitnie obnaża, jak mało wspólnego z elegancją ma proces jego powstawania. Mamy 2020 rok i czas najwyższy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy świadomymi konsumentami, czy kupujemy każdy kit i złudzenie luksusu wpychane nam na siłę do gardeł (gra słów zamierzona)? ?
Nie dziwi nas w ogóle, że ten film okazał się być najczęściej oglądanym w zeszłym roku i jeśli Ciebie również poruszył na tyle, że chcesz dołożyć swoją cegiełkę w walce o zaprzestanie procederu przymusowego tuczu gęsi i kaczek, podpisz naszą petycję

Podsumowując, 2019 to był ekscytujący rok w walce o poprawę dobrostanu zwierząt – pełen sukcesów i cennych lekcji. Wierzymy, że z Twoją pomocą 2020 będzie jeszcze lepszy! ✨ Zasubskrybuj więc kanał Otwartych Klatek na YouTube, żeby być na bieżąco z naszymi dalszymi działaniami! ✌️