IMG_0066W niedzielę, 5 października w klubokawiarni Kicia Kocia na warszawskim Grochowie, odbyła się II edycja Veganmanii – festiwalu wegańskich inicjatyw. Przedsięwzięciu jak zwykle towarzyszyła wspaniała atmosfera, którą zapewnili tłumnie przybywający goście oraz słoneczna pogoda, sprzyjająca wylegiwaniu się na leżakach i kocach.

Wśród wystawców nie mogło zabraknąć najlepszych wegańskich restauracji i inicjatyw spożywczych. W tym roku propozycje kulinarne były wyjątkowo różnorodne: od roślinnych past przygotowanych przez Vegaszamę, zapiekanek serwowanych przez Lokal Margines i wegańskich kiełbas i bekonu Kuchni Pana Seitana, poprzez surowe słodkości Rawesome oraz wypieki wytrawne i słodkie Dolce&Vegan, po przypominające dzieła sztuki muffinki i ciasta przygotowane przez W Gruncie Rzeczy. Prawdziwą gratką dla stołecznych (i nie tylko) roślinożerców było przybycie duetu z krakowskiego Zielonego Talerza, którzy przywieźli ze sobą wegańskie lody o wyjątkowych i niespotykanych smakach.

Na Veganmanii można było nie tylko dobrze zjeść, ale również zapoznać się z nowościami książkowymi dostępnymi w Wegarni – wegańskiej księgarni internetowej oraz kupić wegańskie kosmetyki i suplementy diety dostępne w asortymencie Sweet Piggy.

IMG_0282Program Veganmanii rozpoczęło spotkanie autorskie z Klaudyną Andrijewską, autorką książeczki „Tosia i Pan Kudełko. Jedzeniowe dylematy”. Pisarka rozmawiała z dziećmi o zwierzętach, wspólnie z nimi czytała i rysowała. Najmłodsi mogli również zrobić sobie wyjątkowy makijaż przestawiający zwierzęce mordki.

Kolejnym punktem Festiwalu był wykład na temat weganizmu w sporcie, który poprowadził Emil Stanisławski – założyciel serwisu Vegan Workout. Zainteresowani mogli dowiedzieć się jakie składniki powinien dostarczać swojemu organizmowi każdy aktywny weganin oraz w jakich produktach ich szukać.

Część wykładową zakończyło wystąpienie Dobrusi Karbowiak z Otwartych Klatek pt. „Chcemy wegańskiej masy krytycznej!” Dobrusia przedstawiła strategię współczesnych organizacji działających w imieniu zwierząt oraz zapoznała słuchaczy z działaniami i kampaniami Otwartych Klatek, m.in. „RoślinnieJemy” oraz kampanią skierowaną do sieci stacji Orlen.

Szczegółów dotyczących Stowarzyszenia można było dowiedzieć się również na naszym stoisku, gdzie wolontariusze i wolontariuszki udzielali wyczerpujących informacji oraz organizowali konkursy z nagrodami. Wszyscy samotni i nie tylko mogli wziąć udział w szalonym wegańskim speed dating. Odpowiadając na pytania można było się lepiej poznać, ale przede wszystkim świetnie się bawić.

IMG_0258 Tegoroczna Veganmania była wyjątkową, radosną imprezą, na której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po raz kolejny Festiwal odniósł pełny sukces, udowadniając jak pozytywną siłą jest bycie wege – nie tylko w kwestii diety, ale również sposobu myślenia. Serdecznie zapraszamy za rok!

Tekst i foto: Inka Radomska

06.10.2014