Jak wiadomo, krowy są dość dużymi zwierzętami charakteryzującymi się specyficznym ubarwieniem, najczęściej w kolorach czerni oraz bieli. Warto jednak dodać, że nie jest to regułą, ponieważ niektóre z nich mogą być także brązowe, w całości czarne, a nawet szare. Poza tym są to zwierzęta bardzo przyjazne i wyjątkowo inteligentne. W poniższym tekście można przeczytać, od czego zaczęło się udomowienie krowy.

Jak zaczęło się udomowienie bydła?

Warto zacząć od doprecyzowania pewnej kwestii, a mianowicie, że historia udomowienia zwierząt jest tematem wyjątkowo trudnym przede wszystkim ze względu na stosunkowo małą ilość dowodów. Pomimo tego, naukowcy wciąż starają się dojść do genezy wcześniej wspomnianego procesu, którym jest udomowienie zwierząt. Historia krowy jako zwierzęcia towarzyszącego człowiekowi sięga najprawdopodobniej do czasów przed naszą erą. Udomowienie bydła nastąpiło jednocześnie w wielu miejscach na świecie niezależnie od siebie i miało to bardzo dużo wspólnego ze zmianą trybu życia ludzi z koczowniczego na osiadły.

Archeolodzy oraz biolodzy są zgodni co do tego, że istnieją mocne dowody na dwa odrębne przypadki udomowienia tura – około 10500 lat p.n.e. na Bliskim Wschodzie, a także około 7000 lat p.n.e. w dolinie Indusu na subkontynencie indyjskim. Z tego podziału wynika obecne rozróżnienie na bydło domowe (Bos taurus) oraz bydło domowe garbate (Bos indicus). Należy dodać, iż ówcześnie oswojone gatunki krzyżowały się z dzikim bydłem, co wpłynęło w dużej mierze na obecny wygląd zwierząt. Ostatnimi istniejącymi przodkami dzisiejszego bydła były tury. Na terenie Polski wyginęły one w 1627 roku.

Współczesna krowa – udomowienie a wygląd

Jak się okazuje, pierwsze z udomowionych zwierząt były większe aniżeli współcześnie znana nam krowa. Historia wskazuje, że między innymi krzyżowanie się z innymi gatunkami, jak i wpływ człowieka spowodowały, iż zwierzęta te przystosowały się do panujących warunków naturalnych, a także sposobu eksploatacji ich przez ludzi. Warto wspomnieć, że tury miały także większe rogi oraz różnica pomiędzy bykiem a krową była znacząca. Dzisiejsze krowy są wykorzystywane przede wszystkim do tego, by dawać mleko, a często także do krwawego i bestialskiego uboju rytualnego. Należy wspomnieć, że udomowienie zwierząt, jakim jest bydło, zaczęto coraz bardziej kontrolować na przełomie XVIII i XIX wieku. Ówcześnie krowa udomowiona najpopularniejsza była w Anglii.

Bydło domowe w dzisiejszych czasach

Obecnie krowy oraz ogólnie bydło są przetrzymywane w złych warunkach, gdzie zwierzęta gromadzi się w skupiskach. Wykorzystywane są między innymi do dawania mleka – w tym celu krowa zostaje sztucznie zapłodniona. Zaraz po urodzeniu cielaka jest on odłączany od matki, aby nie nawiązać z nią więzi, a wcześniej wspomniana krowa daje ludziom mleko. Warto wspomnieć, że młode byki bardzo często od razu trafiają do ubojni. Jak się okazuje, człowiek jest jedynym ssakiem spożywającym mleko w wieku dojrzałym. Zwierzęta, które nie dają już mleka ze względu na starość, trafiają do ubojni. Dodatkowo należy doprecyzować, że krowy w naturze mogą żyć nawet 20 lat, a w warunkach stworzonych przez ludzi – średnio 6.

Czy istnieje alternatywa dla mleka?

Oczywiście, że tak! Na rynku można znaleźć różnego rodzaju wegańskie mleko. O ile niegdyś można było narzekać na ich nieco jałowy smak, o tyle dziś dostępne jest słodzone, kakaowe, waniliowe i wiele innych wariantów produktu, którym jest ekologiczne mleko roślinne. Warto dodać, że roślinna alternatywa mleka krowiego jest etyczna, a na dodatek można z niej przygotować pyszne wegańskie śniadanie, na przykład pełnowartościową owsiankę.

Dieta roślinna w Polsce jest coraz bardziej popularna, w związku z czym produkty wegańskie są dostępniejsze, a także lepsze jakościowo. Dla osób, które chciałyby spróbować diety wegańskiej, zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Roślinne Wyzwanie. Każda zapisana osoba będzie dostawać przez 22 dni wiadomości na skrzynkę mailową z pełnowartościowymi roślinnymi przepisami na śniadania, obiady oraz kolacje na każdy dzień.

Źródła:

  • https://www.thoughtco.com/history-of-the-domestication-of-cows-170652
  • Kazimierz Kowalski (redaktor naukowy), Adam Krzanowski, Henryk Kubiak, G. Rzebik-Kowalska, L. Sych, „Mały słownik zoologiczny: Ssaki” Wyd. IV. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991
  • W. Scherzinger, Die versunkene Großtierfauna der Böhmischen Masse, „Der Bayerische Wald”
  • T. Loftus, David E. Machugh, Daniel G. Bradley, Paul M. Sharp, Patric Cunningham, „Evidence for two independent domestications of cattle”, Proc. Nadl. Acad. Sci. USA Vol. 91, pp. 2757-2761, March 1994
  • R. Słomiński, A. M. Dzieduszycki, D. Lipiński, M Szalata, J Zeyland, K. Wielgus, H. Frąckowiak, Z. Smorąg, M. S. Ryba, „Analiza DNA tura (Bos primigenius)”, Nauka 4/2008, 65-75