Czy kąpiąc swojego psa, zwracasz uwagę na to, co wchodzi w skład szamponu, którego używasz? Uważaj, gdyż może się okazać, że właśnie wcierasz w jego sierść olej z norek.

Jak powstaje olej z norek?

Olej norczy produkowany jest z tkanek tłuszczowych norek chowanych na futra. Po zabiciu i oskórowaniu, w trakcie tzw. mizdrowania, oddziela się je wraz z pozostałościami innych tkanek od skóry martwego zwierzęcia. Następnie tkanki te poddaje się obróbce termicznej oraz szeregowi innych zabiegów przetwórczych. W efekcie uzyskuje się żółtawy płyn o charakterystycznym zapachu.

Producenci oleju

Głównymi producentami oleju z norek są Chiny oraz Stany Zjednoczone. Ze względu na zupełny brak transparentności branży niełatwo stwierdzić, czy produkt ten wytwarzany jest również na terenie Unii Europejskiej. Autorzy i autorki raportu „The environmental impact of fur trade” dochodzą do wniosku, że nie istnieją żadne przesłanki by sądzić, iż olej z norek produkuje się w Holandii. Również informacje Stowarzyszenia Otwarte Klatki nie wskazują na to, iż mógłby być wytwarzany na terenie naszego kraju. Natomiast na pewno jest w Polsce w sprzedaży.

Chcesz pomóc zwierzętom hodowanym na futra w Polsce?

Podpisz petycję

Podpisz

Zastosowania

Olej norczy często wchodzi w skład szamponów i odżywek do włosów, kremów do twarzy i ciała, szamponów dla psów oraz używany jest jako impregnator do skórzanych butów. W Polsce szczególnie rozpowszechnione są ostatnie dwa jego zastosowania. I choć nie jest on tak szeroko wykorzystywany w dostępnych produktach kosmetycznych jak w innych krajach, to wciąż można znaleźć go w tzw. kosmetykach naturalnych. Co ciekawe niemiecki związek producentów kosmetyków naturalnych ICADA (International Cosmetics and Detergents Association) w swoich wytycznych nie dopuszcza stosowania oleju z norek w certyfikowanych przez siebie produktach.

Przy zakupie wymienionych produktów „podwyższonego ryzyka” zwracajcie uwagę na skład produktu. Jeśli na etykiecie lub w składzie znajdziecie olej z norek, olej norkowy, olej norczy, mink oil lub mustela oil, oznacza to, że macie do czynienia z produktem, dla którego zwierzęta musiały cierpieć tak samo jak dla futer naturalnych.