W dniu dzisiejszym opublikowaliśmy nagrania przedstawiające warunki życia hodowlanych macior. Są one wynikiem śledztwa przeprowadzonego na fermach świń w kilku krajach unijnych. Śledztwo zostało przeprowadzone przez organizacje prozwierzęce w ramach kampanii zachęcającej do podpisywania Inicjatywy Europejskiej End The Cage Age.

Maciora z młodymi. Fot. Konrad Łoziński

Maciora z młodymi. Fot. Konrad Łoziński

Warunki życia macior

Na nagraniach pochodzących z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Włoch, a także z Polski ukazane jest, że zwierzęta żyją w ciasnych, brudnych klatkach, otoczone insektami. Jedyne pozycje, które mogą przybrać to stanie, siedzenie, lub leżenie – kojce porodowe i inseminacyjne specjalnie zostały zaprojektowane tak, aby uniemożliwić maciorom możliwość obracania się. Niektóre z nich, w akcie desperacji, podejmują bezskuteczne próby przegryzienia metalowych prętów. Według raportu “Koniec Epoki Klatkowej” w Unii Europejskiej żyje około 12 milionów macior, a większość z nich połowę swojego życia spędza w klatkach. W Polsce jest ich około 900 tys. (GUS, 2018).

 Jak polepszyć warunki ich życia? 

Rok temu organizacja CIWF (w Polsce: Compassion Polska) zainicjowała projekt Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej “Koniec Epoki Klatkowej”. Ma ona na celu zniesienie korzystania z klatek na całym terenie Unii Europejskiej, co poprawiłoby dobrostan milionów zwierząt. Aby Komisja Europejska podjęła dalsze działania, potrzebujemy miliona zweryfikowanych podpisów. Cel miliona podpisów dało nam się osiągnąć cel kilka miesięcy temu, ale niestety rygorystyczna kontrola potrafi odrzucić nawet do 20% zebranych głosów, dlatego mimo osiągniętego celu kontynuujemy zbieranie podpisów. Potrzebujemy ich jak najwięcej.

Co możesz zrobić? 

Jeśli chcesz przyczynić się do oszczędzenia cierpień zwierzętom i zakończyć epokę klatkową podpisz inicjatywę. Podpisy zbieramy do 11 września do godziny 23:59.
Przeczytaj więcej o Inicjatywie: Międzynarodowa koalicja chce zakazu trzymania zwierząt w klatkach

Dlaczego potrzebny jest numer PESEL?

Do wielu petycji wystarczyło podać imię oraz adres email –  w przypadku petycji “End The Cage Age” potrzeba podać takie dane osobowe jak imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, czy numer PESEL – wszystko dlatego, by instytucje europejskie mogły zweryfikować, czy podpisane osoby w rzeczywistości istnieją. Pamiętajmy –  Inicjatywa Europejska nie jest zwyczajną petycją, lecz realnym narzędziem do zmiany przepisów prawa unijnego. Wszystkie dane związane z inicjatywą są chronione, zostaną użyte jedynie do zweryfikowania tożsamości i zostaną zniszczone w półtora roku od jej rozpoczęcia.

Autorka: Katarzyna Gałka