„Walcz. Protestuj. Zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu” to książka, która pomoże wam zrozumieć aktywizm i angażować się w niego mądrzej.

„Walcz. Protestuj. Zmieniaj świat” – to pierwsza część tytułu książki Tomasza Besty, Katarzyny Jaśko, Joanny Grzymały-Moszczyńskiej i Pauliny Górskiej. Nie jest ona jednak wezwaniem do aktywizmu, ale kompendium wiedzy o mechanizmach psychologicznych, które stoją za tym, że ludzie angażują się w działania na rzecz zmiany społecznej.

Każdy z dziesięciu rozdziałów zawiera przegląd dostępnych badań naukowych na temat danego aspektu aktywizmu oraz wskazówki, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Przeczytacie na przykład o tym, co motywuje ludzi do działań aktywistycznych oraz co może ich do nich zniechęcać. Dużo uwagi poświęcono także różnym stylom przywództwa w organizacjach, procesom rządzącym kształtowaniem się relacji grupowych oraz komunikacji – zarówno wewnątrz organizacji, jak i z „resztą świata”.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Choć książka traktuje o aktywizmie we wszystkich jego odsłonach i nie skupia się szczególnie na działaniach dla zwierząt, aktywiści prozwierzęcy mogą z niej wyciągnąć mnóstwo cennej wiedzy. Dowiecie się na przykład, jak sukcesy i porażki wpływają na zaangażowanie w sprawę oraz jak radzić sobie z tym, że walka o poprawę sytuacji zwierząt to długi i pracochłonny proces, w którym stopniowo osiągane zmiany mogą wydawać nam się niewystarczające. Książka tłumaczy też, czym jest wypalenie aktywistyczne, jakie są jego źródła oraz jak mu zapobiegać, zarówno na poziomie organizacji, jak i indywidualnie. 

A kto dotrwa do ostatniego rozdziału, zamiast podsumowania dostanie szereg praktycznych porad dotyczących tego, jak wspólnie działać na rzecz zmiany społecznej: jak założyć organizację? Jak zdobyć sojuszników? Jak radzić sobie z konfliktami? Jak sprawić, by wasze spotkania były efektywne? 

„Psychologia aktywizmu” na pewno pomogła mi lepiej zrozumieć różne aspekty aktywizmu i podejść do własnych działań bardziej świadomie. Dlatego polecam ją wszystkim, którym zależy na zmianie społecznej –  zarówno aktywnym działaczom, jak i tym, którzy do tej pory nie angażowali się społecznie, ale są tym zainteresowani. 

Książka została wydana przez wydawnictwo Smak Słowa. Jest dostępna również jako e-book.