Magazyn “Time” stworzył listę zawodów, które wyznaczają kierunek rozwoju na rynku pracy. Dzięki nim mamy zapamiętać rok 2017 bardzo dobrze. Jedną z profesji na liście jest… wegański rzeźnik! Czy można być rzeźnikiem, który nie zabija zwierząt? Jak najbardziej! Co więcej, ta profesja właśnie robi międzynarodową karierę.


Bez rzezi
Wegański rzeźnik to osoba, która wyrabia produkty mięsopodobne nie wykorzystując przy tym mięsa ani żadnych produktów odzwierzęcych. Zrobienie roślinnego kotleta, boczku czy pasztetu staje się umiejętnością coraz częściej docenianą przez konsumentów i coraz bardziej przez nich pożądaną.
Odpowiedni proces technologiczny oraz celnie dobrana kompozycja ziół i przypraw pozwalają stworzyć roślinnego burgera do złudzenia przypominającego mięsnego lub smalec, znany z tradycyjnej kuchni naszych mam czy babć, w wersji roślinnej.
Przekonał się o tym Ethan Brown, założyciel marki Beyond Meat. Brown zaprezentował roślinnego burgera, którego kotlet tak bardzo przypomina mięsny, że daje złudzenie krwistości – a to za sprawą sproszkowanych buraków.
— Zadaliśmy sobie podstawowe pytanie: “Czy potrzebujemy mięsa, aby stworzyć dobrego burgera?” – mówi Brown. – Odpowiedź brzmiała: “Nie’

Whole Foods, duża sieć sklepów spożywczych w USA, dodała roślinnego burgera do swojej sekcji mięsnej w Kolorado. Obecnie ponad 200 sklepów tej marki zaopatruje się w roślinne zamienniki mięsa, które znaleźć można na dziale z produktami zwierzęcymi.
— To jest dokładnie to, o co mi chodziło – mówi Brown o swoich produktach. – Chciałbym, aby dostęp do nich miało jak najwięcej osób.

A w Polsce?
W Polsce nie pozostajemy w tyle. Rynek roślinnych zamienników mięsa rośnie w siłę. Rok temu mieliśmy okazję być świadkami narodzin Bezmięsnego Mięsnego, który zaproponował boczek, pieczeń, a nawet smalec. Mamy nadzieję, że takich inicjatyw nie zabraknie.

Zobacz, jak uzyskać mięsny smak roślinnych potraw.

Ściągnij nasz e-book o alternatywach dla mięsa.
Alternatywy dla mięsa

Źródła:
https://www.nytimes.com/2016/05/23/business/plant-based-the-beyond-burger-aims-to-stand-sturdy-among-meat.html?_r=0 
https://www.nytimes.com/2016/05/23/business/plant-based-the-beyond-burger-aims-to-stand-sturdy-among-meat.html