Włoski parlament zatwierdził kilka dni temu ustawę, która w bardzo istotny sposób wpłynie na funkcjonowanie cyrków wykorzystujących zwierzęta.
Od 1968 roku włoskie cyrki otrzymywały stałe wsparcie od państwa, ponieważ traktowane są jako ważny element kultury narodowej. W samym 2012 roku otrzymały dopłaty w wysokości 3,5 miliona euro. Ta sytuacja zdecydowanie zmieni sie w ciągu kilku następnych lat.
Decyzją parlamentu, dopłaty do cyrków wykorzystujących zwierzęta będą się stopniowo zmniejszać przez następnych kilka lat, aż do roku 2018, kiedy wsparcie finansowe ustanie całkowicie. Niemożliwe będzie również dofinansowywanie festiwali oraz szkół cyrkowych, które używają zwierząt. Z kolei cyrki i przedstawienia, które nie wykorzystują zwierząt nadal będą otrzymywać dopłaty.
Ta decyzja parlamentu nie jest typowym zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach, ale na pewno jest krokiem we właściwym kierunku. Wiele cyrków nie jest w stanie się utrzymać bez korzystania z rządowego wsparcia i w związku z tym z pewnością będą skłonne do wycofania przedstawień z udziałem zwierząt.
Włoski przemysł cyrkowy jest największy w Europie – ma tam siedzibę około 100 cyrków, w których przetrzymywanych jest ponad 2000 zwierząt.
Dobrusia.