Prezentujemy krótki wywiad z Tobiasem Leenaertem, autorem popularnego bloga The Vegan Strategist. Rozmawialiśmy z nim między innymi o jego początkach w ruchu prozwierzęcym, pomysłach na efektywne działanie oraz o jego książce, która właśnie ukazała się na rynku. Przeczytajcie sami!

Dobrosława Gogłoza: Opowiedz nam o swoim doświadczeniu aktywistycznym.
Tobias Leenaert: Zaczynałem w  2000 roku, kiedy to założyłem belgijską organizację EVA. Prowadziłem ją przez około 15 lat i w tym czasie zdobyłem dużo cennego doświadczenia w kontaktach z wpływowymi osobami, od właścicieli restauracji po przedstawicieli instytucji rządowych. Po tych kilkunastu latach zacząłem mieć problemy ze swego rodzaju wypaleniem. Podczas zwolnienia chorobowego, które miało mi pomóc wrócić do formy, wymyśliłem inny pomysł na siebie. Założyłem bloga i zostałem The Vegan Strategist.
Obecnie skupiam się na poprawianiu komunikacji między ludźmi działającymi  w naszym ruchu, na zwiększaniu jej skuteczności. Dlatego napisałem książkę “How to Create a Vegan World: a Pragmatic Approach”. Wspólnie z Melanie Joy prowadzę też szkolenia w ramach Center of Effective Vegan Advocacy i jestem współzałożycielem nowej organizacji ProVeg International, która od niedawna działa również w Polsce.

How to Create a Vegan World

Tobias Leenaert. http://veganstrategist.org/

Dlaczego skupiasz się akurat na promowaniu weganizmu?
Powiedziałbym raczej, że skupiam się na promowaniu wśród ludzi spożywania większej ilości wegańskich posiłków. Weganizm w tym podstawowym rozumieniu jest binarny, czyli wszystko albo nic. A to nie jest zbyt atrakcyjne dla większości z nas i często zniechęca do zmiany nawyków. Każdy jednak może włączyć do swojego jadłospisu wegańskie jedzenie i jeść je mniej lub bardziej regularnie. Nie mam wątpliwości, że świat w przyszłości będzie wegański albo prawie wegański. Ale prawdopodobnie nie odbędzie się to tak, jak spodziewa się tego wielu wegan.

How to create a Vegan World

Tobias Leenaert

Kto najbardziej skorzysta na przeczytaniu Twojej książki?
Myślę, że ta książka zawiera wartościowe informacje dla wszystkich, którzy chcą lepszego świata dla zwierząt, szczególnie dla zwierząt hodowlanych. Może pomóc aktywistom dostosować się do potrzeb odbiorców i zrozumieć, dlaczego to jest takie ważne. Książka sugeruje też podejście i rozwiązania, które nie dla każdego będą od razu intuicyjne i oczywiste. Dlatego zachęcam wszystkich, żeby podczas lektury mieli otwarte głowy i wyrabiali sobie opinie powoli i z namysłem.
Prośba o kilka rad dla naszych czytelników.
Miej otwartą głowę i zadawaj wiele pytań. Nawet weganizm nie powinien być wolny od kwestionowania. Jeśli nie zadajemy pytań i akceptujemy wszystko jako dogmat, nie możemy się rozwijać i być coraz skuteczniejszymi w naszych działaniach.
Jeśli chodzi o indywidualny aktywizm, to warto znaleźć optymalny punkt, w którym spotykają się trzy rzeczy: to co kochasz, to w czym jesteś dobry i to co jest skuteczne. Myślę, że takie podejście jest dobre i pozwala zachować równowagę.

Poza tym patrz na świat pozytywnie i wierz w ludzi. Ludzie robią potworne rzeczy, ale homo sapiens to pierwszy gatunek w historii, który zaczął kwestionować własną dietę. To coś naprawdę wspaniałego.

 
Tobias Leenaert – autor książki “How to Create a Vegan World: a Pragmatic Approach” (Lantern Press, 2017). Prowadzi wykłady i szkolenia dla aktywistów oraz regularnie publikuje na blogu www.veganstrategist.org. Książkę możecie kupić online tutaj:
Tobias Leenaert.How to create a Vegan World
Przeczytajcie także: Ułatwiając współczucie
 
 
 

Cover Photo Jana Broeckx
fot: Tobias Leenaert