Europa wolna od jaj klatkowych? Za sprawą m.in. czeskiej organizacji OBRAZ – Obránci zvířat ta wizja jest coraz bardziej realna. OBRAZ, po zakończonej sukcesem walce o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra, ruszył z kolejną kampanią, która ma realnie pomóc milionom kur niosek. Jeżeli czescy politycy okażą tyle samo serca kurom, co okazali lisom, hodowla klatkowa w Czechach może trafić do historii.

Po wygranej kampanii na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra (wszedł w życie z końcem stycznia) czeska organizacja OBRAZ – Obránci zvířat postanowiła walczyć o dalsze zmiany, które tym razem mają pomóc nie tysiącom, a milionom zwierząt.


Okrucieństwo chowu klatkowego nie zna granic

Jak pokazały wyniki śledztw przeprowadzonych przez organizację OBRAZ na czterech czeskich fermach, kury żyjące w warunkach hodowli klatkowej przechodzą przez to samo piekło, co w Polsce, na Litwie czy w innych krajach.

 zakaz hodowli klatkowej kur niosek

fot: Djurrättsalliansen

Zwierzęta przetrzymywane są w ciasnych klatkach, bez dostępu do naturalnego światła czy świeżego powietrza. Ptaki mają tak mało miejsca, że nie są w stanie rozprostować nawet skrzydeł. Powszechnym widokiem są również leżące w klatkach, wśród żywych jeszcze kur, ciała martwych zwierząt, które nie wytrzymują okrutnych warunków hodowli.

Czeskie sklepy wolne od trójek

Po opublikowaniu w czerwcu 2018 roku materiałów ze śledztw na czeskich fermach dziesiątki firm w Czechach zadeklarowały wycofanie jaj pochodzących z chowu klatkowego. W przeciągu tylko ostatnich sześciu miesięcy oficjalną politykę wycofania “trójek” opublikowały największe sieci handlowe, restauracje i producenci żywności.


Czesi oczekują zmian

Badania opinii publicznej przeprowadzone w lipcu 2018 r. w Czechach jasno pokazują, że społeczeństwo nie jest obojętne na cierpienie zwierząt hodowlanych. Wg badań aż 86% Czechów uważa, że przetrzymywanie kur w klatkach nie jest dla tych zwierząt odpowiednie, a aż 3 na 4 osoby domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu hodowli klatkowej kur niosek.


Zakaz chowu klatkowego? Tak, to możliwe!

Jeżeli czescy politycy nie pozostaną głusi na głos społeczeństwa, które jasno domaga się zakazu najokrutniejszej z form hodowli, Czechy mogą stać się kolejnym krajem w Europie, w którym wprowadzone zostanie podobne prawo. Do zaprzestania chowu w warunkach klatkowych zobowiązały się już Austria, Belgia, Szwajcaria oraz Niemcy.

 zakaz hodowli klatkowej kur niosek

fot: Andrew Skowron


“Czechy powinny pójść za przykładem Austrii i Niemiec i zgodnie z prawem zabronić takich okrutnych praktyk jak hodowla klatkową kur. Wprowadzenie zakazu popiera trzy czwarte Czechów, co świadczy o tym, że ludzie nie godzą się na niepotrzebne cierpienie zwierząt. Zwłaszcza, gdy na rynku jest więcej sprawdzonych i bardziej przyjaznych zwierzętom alternatyw” –  mówi Pavel Buršík z organizacji OBRAZ. “Chcemy wprowadzanie zakazu hodowli klatkowej jeszcze w roku 2019, tak by w pełni wszedł w życie na początku 2025 r.”


W całej Europie trwa również kampania End The Cage Age,
której celem jest wprowadzenie na terenie Unii całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Jeżeli chcesz pomóc wprowadzić zakaz chowu klatkowego m.in. kur niosek, podpisz Europejska Inicjatywę Obywatelską i pomóż nam walczyć o lepszy los zwierząt!  https://otwarteklatki-pl.endthecageage.eu/
.