Do Sejmu trafił właśnie projekt zakazu hodowli zwierząt na futra, przygotowany przez partię Zieloni przy współpracy z nami. To ogromna szansa na zakończenie cierpienia milionów lisów i norek rocznie.

fot. Partia Zieloni

Zapowiedź zakazu

7 czerwca podczas konferencji w Sejmie zorganizowanej przez Małgorzatę Tracz zapowiedzieliśmy złożenie projektu do laski marszałkowskiej. W konferencji wzięli udział także Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska z partii Zieloni, Paweł Rawicki oraz Angelika Kimbort z ramienia Otwartych Klatek oraz Malwina Malinowska z Fundacji VIVA.

Ten projekt to wyjątkowa szansa, aby 1 stycznia 2027 roku odesłać futra do historii. Co więcej, ten projekt to propozycja uczciwej umowy społecznej uwzględniającej interesy różnych stron dotyczących hodowli zwierząt na futra. Ta propozycja bierze pod uwagę zakończenie cierpienia 6 milionów zwierząt futerkowych w Polsce. Zakończy dramat tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu takich ferm. Ale co bardzo ważne da też hodowcom czas na przebranżowienie. To propozycja sprawiedliwej transformacji branży futrzarskiej.

podsumowała Małgorzata Tracz, Posłanka na Sejm RP i wnioskodawczyni projektu.
fot. Partia Zieloni

Sprawiedliwy społecznie projekt

Projekt zakłada ostateczny zakaz hodowli zwierząt na futra od 1 stycznia 2027 roku. Z dniem wejścia ustawy w życie zacząłby obowiązywać zakaz powstawania nowych ferm futrzarskich.

Przewiduje on stworzenie systemu odszkodowań dla hodowców, którzy będą musieli dokonać likwidacji chowu lub hodowli. System będzie oparty o degresywną metodę obliczania wysokości odszkodowania zachęcający do szybszego zakończenia działalności.

Kolejnym założeniem projektu jest przyznanie pracownikom ferm futrzarskich, którzy stracą pracę z powodu likwidacji chowu lub hodowli, prawa do odprawy pieniężnej w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Branża futrzarska jest w kryzysie od wielu lat, a kolejne kraje wprowadzają zakazy tej okrutnej praktyki. Równocześnie na poziomie Unii Europejskiej wraz z innymi organizacjami rozpoczęliśmy zbieranie petycji pod inicjatywą Europa Bez Futer. To wszystko sprawia, że nie będzie lepszego momentu na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra niż teraz.

Poparcie dla projektu

By złożyć projekt u Marszałka Sejmu niezbędne jest zebranie minimum 15 podpisów od posłów i posłanek. Nie było to problemem – projekt zakazu został złożony 9 czerwca 2022 z 76 podpisami. Nic dziwnego – postulat zakazu hodowli zwierząt na futra cieszy się ponadpartyjnym poparciem, co pokazało głosowanie nad “piątką dla zwierząt”.

Teraz czekamy na szybkie skierowanie projektu do pierwszego czytania. O postępach będziemy informować na bieżąco. Jedno jest pewne – koniec futer w Polsce i Europie jest bliski.

Poprzyj zakaz zabijania zwierząt dla futer w całej Europie i podpisz inicjatywę!