Szwajcaria wprowadziła zakaz mielenia żywych kogucików w przemyśle jajczarskim. Wpisuje się to w dążenie do zminimalizowania cierpienia zwierząt w tym kraju.

Okrutna praktyka – uśmieracanie kurczaków płci męskiej

W związku z tym, że koguty nie są przydatne w produkcji jaj, powszechną praktyką jest ich uśmiercanie. Po wykluciu jednodniowe kurczaczki są sortowane, a osobniki płci męskiej zabijane – najczęściej poprzez zagazowanie dwutlenkiem węgla, jednak stosowane jest także mielenie żywcem. 

zakaz mielenia kurcząt
Selekcja kurczaków metodą tradycyjną. Zdjęcie: Imago

Alternatywy dla zabijania kurczków po wykluciu

W Szwajcarii zabija się rocznie około 3 miliony kogucików. Daniel Würgler, reprezentujący politycznie producentów jaj, mówi: Ciężko pracujemy nad znalezieniem alternatywnych opcji. Mamy nadzieję znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, biorące pod uwagę wszystkie aspekty, włączając konsumentów, koszty produkcji, dostępność środków, dobrostan zwierząt, etykę, ekosystem itd.


W Szwajcarii testowane są takie alternatywy jak hodowanie kogucików na mięso, ale także wykorzystywanie technologii, która obecna jest w Holandii i w Niemczech, pozwalającej na wykrywanie płci kurcząt, zanim dojdzie do wyklucia. Odbywa się to poprzez laserowe nacięcie skorupki i pobranie próbki, na podstawie której można stwierdzić płeć pisklęcia. Firma zajmująca się tą technologią, SELEGGT, pracuje obecnie nad tym, by metoda ta mogła być bezpłatnie wykorzystywana przez wylęgarnie. Mogłoby to zapobiec zabijaniu w Niemczech około 45 milionów piskląt rocznie.

zakaz mielenia kurcząt
fot: Andrew Skowron

Kwestia dobrostanu zwierząt w Szwajcarii

Zajmowanie się przez szwajcarski rząd zagadnieniami dobrostanu zwierząt ma mocną legitymizację w postawach społeczeństwa. Według ostatnich badań aż 31% Szwajcarów ogranicza mięso lub nie spożywa go w ogóle. Planowane jest przeprowadzenie głosowania nad zakazem hodowli przemysłowej w związku z tym, że aktywiści zebrali ponad 100 tysięcy podpisów w tej sprawie. Kolejną kwestią poddaną głosowaniu będzie możliwość sprzedawania w kraju produktów testowanych na zwierzętach.
Zmiany prawne dotyczące dobrostanu zwierząt są niezwykle istotną kwestią, ponieważ mają wpływ na życie i cierpienie wielu milionów istot. Nowe technologie, takie jak SELEGGT, mimo że nie rozwiązują w całości ogromnego problemu cierpienia zwierząt związanego z hodowlą przemysłową, to jednak eliminują przynajmniej jeden jego rodzaj – i z tego należy się cieszyć.