Czy kury lubią huśtawki? Jakie są różnice między kozami i owcami? A jak komunikują się świnie? Wydawać by się mogło, że odpowiedzi na te pytania są oczywiste. A jednak, z miniserialu Zwierzostan” produkcji Polsatu oraz Ipli, poznamy wiele ciekawostek na temat życia zwierząt gospodarskich. Serial dostępny jest na polsatgo.pl, powstał przy merytorycznym wsparciu Otwartych Klatek.

Nasze codzienne wybory życiowe mają duży wpływ na los planety i żyjących na niej zwierząt. Dlatego najważniejsze pytanie postawione w serialu dotyczy tego, czy możliwe jest, by relacja człowieka i zwierzęcia oparta była na równych prawach? Odpowiedź zawarta jest w dwóch przeciwstawnych perspektywach. Jedną z nich jest pokazanie okrucieństwa stojącego za masową hodowlą zwierząt przemysłowych. Niesie ona za sobą ogromną ilość cierpienia, stresu i brutalności, na jaką skazane są zwierzęta podczas całego swojego życia. Od transportów do rzeźni, po ciężką pracę – w zależności od potrzeb konsumpcyjnych człowieka – zwierzęta służą jako narzędzie do ich realizacji. 

Oprócz nagrań zawierających brutalne sceny cierpienia zwierząt słuchamy wypowiedzi badaczy, specjalistów i naukowców zajmujących się weterynarią, behawiorystyką i innymi dziedzinami związanymi z zachowaniem i zdrowiem zwierząt. Podczas jednego z nagrań, profesor UJ Marcin Urbaniak porównuje traktowanie zwierząt do nowych iphonów. Nie godzilibyśmy się na to, by nasz iphone wylądował w błocie. Dlaczego godzimy się, gdy przemęczone konie upadają na ulicy?

Źródło: polsatgo.pl

Szerszego spojrzenia nadaje druga perspektywa: dotyczy ona miejsc, gdzie zwierzęta znajdują bezpieczną przystań i otoczone są opieką swoich właścicieli. To miejsca takie jak na przykład Fundacja Mysikrólik są ostojami szacunku i humanitaryzmu. Zwierzęta stają się tam członkami rodziny, a między nimi a człowiekiem budują się naturalne więzi oparte na przywiązaniu i zapewnieniu bezpieczeństwa. W zamian za to, zwierzęta obdarowują swoich opiekunów niezrównanym bogactwem – zaufaniem, wdzięcznością, a także dobrami, takimi jak na przykład jaja czy mleko. Miłośnicy zwierząt opowiadają o tym, że możliwe jest niesienie pomocy zwierzętom i traktowanie ich jak istoty równe sobie.

– Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o świecie zwierząt, środowisku naturalnym oraz roli i wpływie człowieka. Zależy nam na wzroście świadomości społecznej w kontekście codziennych decyzji konsumenckich, tak, aby były one podejmowane także na podstawie wiedzy na temat ich środowiskowych konsekwencji – mówi Ewelina Tomasik, producentka programu „Zwierzostan”, Cyfrowy Polsat.

W każdym odcinku dowiadujemy się czegoś ciekawego na temat danych gatunków oraz poznajemy historie zwierząt i stojących za nimi ludzi, którzy obdarzyli swoich małych „domowników” miłością, nawet jeśli czasami ich jest 300…i mieszkają w kurniku.

Stań po stronie zwierząt i ich dobra razem z nami i przyłącz się do naszej misji Powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt!