14 czerwca 2023

1,5 miliona Europejczyków przeciwko hodowli zwierząt na futro!

Zakończył się proces weryfikacji podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Europa Bez Futer” – petycja zebrała rekordową liczbę 1 502 319 ważnych podpisów. Komisja Europejska będzie teraz musiała spotkać się z organizatorami inicjatywy, a następnie odpowiedzieć na wniosek jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Inicjatywa została złożona do Komisji Europejskiej 14 czerwca 2023 roku. Jej celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer naturalnych do krajów UE. To dziesiąta Europejska Inicjatywa Obywatelska w historii, która odniosła sukces, i zebrała najwięcej podpisów spośród tych dotyczących dobrostanu zwierząt.

Zbiórka podpisów została uruchomiona w maju 2022 r. i otrzymała wsparcie ponad osiemdziesięciu organizacji z całej Europy. Została zamknięta 1 marca br., przed oficjalnym terminem, dzięki rekordowej liczbie zebranych podpisów: 1 701 892 w mniej niż dziesięć miesięcy. Inicjatywa osiągnęła również próg podpisów w osiemnastu państwach członkowskich, w tym w Polsce – pod inicjatywą podpisało się 108 453 Polaków i Polek, z czego 90 919 podpisów zostało pozytywnie zweryfikowanych.

Organizatorzy EIO spotkają się teraz z Komisją Europejską, a następnie wezmą udział w wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim, po którym Komisja Europejska będzie musiała publicznie odpowiedzieć na inicjatywę przed końcem bieżącego roku.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy podpisali się pod inicjatywą. To dzięki Wam możemy teraz walczyć o zakaz hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej. Wierzymy, że Komisja Europejska rozpatrzy wniosek pozytywnie i już niedługo na fermach futrzarskich w UE nie będzie cierpiało żadne zwierzę – mówi Marta Korzeniak, koordynatorka kampanii Cena Futra w Otwartych Klatkach, jednej z organizacji zbierających podpisy w Polsce.

Wśród osób, które wsparły inicjatywę, znalazły się takie gwiazdy jak Maja Ostaszewska, Julia Kuczyńska (Maffashion), Maciej Zakościelny, Marta Manowska, Kwiat Jabłoni, DonGURALeso, Kuba Grabowski (Quebonafide), Karolina Korwin-Piotrowska, Jankes. 

>>> ZOBACZ SPOT Z UDZIAŁEM GWIAZD <<<

Jak podkreślają Otwarte Klatki, zarówno liczba ferm futrzarskich, jak i zwierząt hodowanych na futro w Polsce maleje z każdym rokiem. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w drugiej połowie 2022 roku w naszym kraju funkcjonowało 375 ferm zwierząt mięsożernych, w tym 316 ferm norek. Jak wskazuje GIW, aż 150 z nich było w tym okresie pustych lub zamkniętych.

Co więcej, już prawie 20 krajów europejskich zakazało hodowli zwierząt na futro, m.in. Holandia (kiedyś największy producent futer w Europie), Włochy, Słowacja, Czechy, Wielka Brytania, Norwegia. Coraz bliżej zakazu są obecnie Litwa i Rumunia, gdzie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad ustawą. Jednocześnie trwa rewizja wszystkich unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt hodowlanych, a jesienią ma zostać przedstawiony wniosek ustawodawczy w związku z inną inicjatywą – „Koniec Epoki Klatkowej”. Szans na zakończenie hodowli zwierząt na futro w UE jest więc kilka.

Inicjatywa „Europa Bez Futer” to ogromny sukces i krok milowy w kierunku zakończenia cierpienia milionów zwierząt hodowanych na futro w Unii Europejskiej. Przemysł futrzarski to branża schyłkowa, produkcja futer z każdym rokiem maleje na całym świecie. Polskim rządzącym brakuje odwagi, aby pomóc zwierzętom na fermach futrzarskich, mimo że mają przygotowany świetny projekt zakazu, złożony przez Zielonych, czekający od roku na numer druku. Liczymy, że Parlamentowi Europejskiemu tej odwagi nie zabraknie – podsumowuje Marta Korzeniak.

Inicjatywa „Europa Bez Futer”: https://europa.eu/citizens-initiative/initiatives/details/2022/000002_en

Zakazy w Europie (mapa): https://www.furfreealliance.com/fur-bans/

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120