16 grudnia 2019

Aktywiści organizują demonstracje pod restauracjami Subway na całym świecie

W ostatni weekend Stowarzyszenie Otwarte Klatki zorganizowało demonstracje pod restauracjami Subway w największych miastach Polski, wtórując organizacjom z całej Europy. Obrońcy zwierząt apelują do firmy Subway o polepszenie warunków życia kurczaków hodowanych na mięso poprzez przyjęcie polityki wyższego dobrostanu. 

Kampanię skierowaną do klientów sieci Subway zainicjowała koalicja Open Wing Alliance, reprezentowana w Polsce m.in. przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Fundację Alberta Schweitzera. Łącznie zaangażowanych w nią jest 18 organizacji z 13 krajów, w tym Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji. Pomóc może każdy, podpisując petycję dostępną na stronie internetowej.

– Mimo licznych prób podjęcia konstruktywnego dialogu oraz tygodnia kampanii, sieć Subway nadal nie podjęła niestety wiążących decyzji w zakresie dobrostanu kurcząt. Tym samym zdaje się ignorować problemy obecnej hodowli kurcząt, której warunki są skandaliczne – mówi Maria Madej, Specjalistka ds. kampanii biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Zorganizowaliśmy demonstracje, podobnie jak aktywiści z innych europejskich organizacji, ponieważ uważamy, że klienci Subwaya powinni mieć świadomość, skąd pochodzi mięso oferowane przez tę sieć. Będziemy to robić tak długo, aż firma nie podejmie zdecydowanych kroków w kierunku poprawy dobrostanu tych zwierząt – dodaje.

Aktywiści wskazują na szereg problemów związanych z hodowlą brojlerów, których mięso serwowane jest w lokalach sieci. Wykorzystywane są w niej rasy powstałe w wyniku wieloletniej selekcji genetycznej, której celem było stworzenie ptaka rosnącego do jak największych rozmiarów w możliwie najkrótszym czasie. W wyniku tego kurczaki zbyt szybko przybierają na masie – gdyby porównać to do rozwoju człowieka, 5-latek ważyłby 150 kg. Powszechnym zjawiskiem na tego rodzaju fermach jest też kalectwo – ptakom pękają kości pod ciężarem własnego ciała, a wiele z nich nie potrafi samodzielnie podnieść się z ziemi, jeśli upadnie. Skutkuje to licznymi chorobami, m.in. metabolicznymi, układu krążenia, czy będących końcowym produktem mięśni

Kolejnym problemem jest zbyt duże zagęszczenie na fermach – na każdego kurczaka przypada powierzchnia wielkości kartki A4. Dla zwierząt oznacza to wysokie stężenie szkodliwych gazów w powietrzu, zranienia i obrażenia w wyniku wzajemnego przepychania i dziobania, a przede wszystkim brak możliwości spełniania podstawowych potrzeb behawioralnych. Dla ludzi – zagrożenie związane ze stosowaniem antybiotyków. Według ustaleń NIK aż 70% hodowców stosuje antybiotyki, a w przypadku kurczaków odsetek ten jest jeszcze wyższy –  82%.

Wspomniane problemy są przyczyną powstania tzw. European Chicken Commitment – międzynarodowego porozumienia, w ramach którego firmy zobowiązują się m.in. do zmniejszenia zagęszczenia na fermach oraz rezygnacji z tzw. ras szybkorosnących. Sygnatariusze muszą też zapewnić kurom większy dostęp do naturalnego światła i grzęd.

Więcej informacji na temat kampanii oraz petycję do sieci znaleźć można na stronie https://www.otwarteklatki.pl/petycja-subway.

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120