29 czerwca 2020

Ardanowski powołuje pełnomocnika ds. praw zwierząt – aktywiści reagują

26 czerwca br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powołał pełnomocnika ds. praw zwierząt. Sprawowanie tej funkcji powierzył Wojciechowi Albertowi Kurkowskiemu, który jest międzynarodowym sędzią felinologicznym oraz wiceprezesem World Cat Federation. Zdaniem ministra pełnomocnik ten będzie miał za zadanie opiniować zmiany legislacyjne oraz “przeglądać prawo, które teraz jest bezprawiem, bo pozwala zabierać zwierzęta”.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki już od ponad roku prowadzi aktywnie kampanię mającą na celu powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt na mocy ustawy. Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2019 r. przez Biostat wynika, że aż 85,1% ankietowanych popiera pomysł powołania w Polsce Rzecznika Ochrony Zwierząt, który działałby zarówno w obronie zwierząt hodowlanych, jak i towarzyszących. Rzecznik ten byłby wyposażony w narzędzia umożliwiające aktywne działanie na rzecz zwierząt, tj. miałby możliwość kontrolowania w jaki sposób działają obecnie istniejące przepisy, inicjowania zmian prawnych i instytucjonalnych mających na celu poprawę dobrostanu zwierząt (sam Rzecznik nie mógłby mieć inicjatywy ustawodawczej), opiniowania działania innych instytucji publicznych, kiedy ich działanie związane jest z ochroną zwierząt oraz opiniowania zmian prawnych dotyczących ochrony zwierząt. Rzecznik działałby również w kierunku zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie prawnej ochrony zwierząt.

Aby mieć do czynienia z Rzecznikiem Ochrony Zwierząt z prawdziwego zdarzenia, który będzie wyposażony w kompetencje umożliwiające mu realną walkę o lepszy los dla zwierząt, musimy przede wszystkim skupić się na tym, aby była to instytucja niezależna i powołana na mocy ustawy – mówi Paweł Rawicki, Prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Proponowany przez ministra pełnomocnik w rzeczywistości będzie pełnił funkcję wyłącznie doradczą, bez prawa do uczestniczenia w postępowaniach sądowych czy przygotowawczych. Co więcej, silny związek z ministerstwem budzi wątpliwości co do niezależności takiego pełnomocnika – dodaje Rawicki.

Aktywiści podkreślają, że powołanie pełnomocnika przez ministra nastąpiło tuż po pojawieniu się gotowego projektu ustawy o powołaniu Rzecznika Ochrony Zwierząt, o czym na swoim Twitterze informowała posłanka Katarzyna Piekarska. Projekt dostępny jest pod tym linkiem.

Każda inicjatywa zmierzająca do poprawy losu zwierząt zasługuje na uznanie – mówi Paweł Rawicki – Zamierzamy jednak kontynuować naszą kampanię, ponieważ wierzymy, że tylko taki urząd daje realną szansę na polepszenie losu wszystkich zwierząt w Polsce – dodaje Rawicki.

Funkcję Rzeczniczki ds. Ochrony Zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym pełni Karolina Kuszlewicz, wieloletnia aktywistka, adwokatka specjalizująca się w ochronie zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem, autorka bloga “W imieniu zwierząt i przyrody” oraz książki “Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”. Kuszlewicz wspiera działania organizacji pozarządowych od lat, a o powołanie oficjalnego urzędu Rzecznika Ochrony Zwierząt walczy razem ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.Petycję w sprawie powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt podpisało już prawie 54 tysięcy osób i liczba ta stale rośnie. Petycję można podpisać tutaj.

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120