6 grudnia 2018

COP24: opowiedzą o wpływie hodowli przemysłowej na zmiany klimatyczne

W Katowickim Rondzie Sztuki, 250 metrów od Szczytu klimatycznego ONZ COP24, znajduje się organizowany przez Greenpeace Climate Hub. 8 grudnia, od godziny 14.15 do 15.45 będzie tam można wysłuchać prezentacji aktywistów związanych z Koalicją Społeczną Stop Fermom Przemysłowym.

Climate Hub to niezależna przestrzeń zorganizowana przez Greenpeace Polska, w której odbywają się spotkania oraz wykłady dotyczące problematyki zmian klimatycznych oraz szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak koncerty, wystawy czy pokazy filmów. Do zaprezentowania swojej działalności i poruszenia problemu wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne zaproszeni zostali przedstawiciele Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym.

– Wielkie fermy nie tylko mają globalny udział w emisji gazów cieplarnianych, ale również wpływają na środowisko lokalne a także życie mieszkańców wsi. Proszę przyjechać do naszej gminy i doświadczyć czym jest życie przy fermie norek – opowiada Małgorzata Nowak, mieszkanka Kawęczyna i działaczka społeczna – Nie dość, że już teraz nie możemy normalnie funkcjonować przez smród, plagi much i hałas, to jeszcze grozi nam widmo powstania nowej fermy na ponad 7 milionów kurczaków rocznie! Jeżeli nie uda nam się zablokować tej inwestycji grozi nam katastrofa, nie tylko ekologiczna, ale i społeczna – dodaje.

Hodowla zwierząt emituje 18% gazów cieplarnianych – to więcej niż cały transport razem wzięty. Jednocześnie produkcja mięsa na masową skalę nie jest tak szeroko dyskutowana w kontekście zmian klimatycznych jak np. problemy związane z wydobyciem węgla. A w samej tylko Polsce rocznie hoduje się ponad miliard kurczaków.

– Ta liczba jest przerażająca nie tylko ze względu na ogrom cierpienia, jakie generują fermy przemysłowe, ale również ich wpływ na społeczności lokalne i środowisko – mówi Ilona Rabizo, działaczka w Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym – W całej Polsce odbyły się setki, jeśli nie tysiące protestów przeciwko budowie ferm. Mieszkańcy wsi wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec takich instalacji, obawiając się negatywnych skutków i strat, jakie będą musieli ponieść, aby ktoś inny mógł się bogacić ich kosztem – dodaje

Przedstawiciele Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym zapraszają chętnych do udziału w spotkaniu do Katowickiego Ronda Sztuki w sobotę 8 grudnia w godzinach 14.15 – 15.45.

Dodatkowe informacje:

Tytuł wystąpienia:

Ekspansja ferm przemysłowych w Polsce oraz jej wpływ na środowisko i lokalne społeczności.

O czym będzie można posłuchać?:
Hodowla zwierząt ma olbrzymi udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych. W Polsce w ciągu ostatnich lat obserwuje się gwałtowny wzrost liczby ferm przemysłowych. Wpływ takich instalacji na środowisko i mieszkańców jest ogromny. Równocześnie wraz z niekontrolowanym rozrostem ferm przybywa protestów na wsiach. Mieszkańcy oddolnie walczą z mega fermami, często skutecznie je blokując. Podczas spotkania przedstawiony zostanie problem przemysłowej hodowli zwierząt oraz podjęta zostanie próba odpowiedzenia na pytanie, dlaczego w Polsce przemysł mięsny rozwija się w tak niepohamowany sposób. Przedstawicielka zagrożonej przez przemysł wsi opowie o swojej walce i problemach, z jakimi  muszą się mierzyć mieszkańcy.

Prelegentami będą:

  • Paweł Grabowski – konsultant ds. uwarunkowań prawno – środowiskowych, przedstawiciel społeczności lokalnej sprzeciwiającej się budowie chlewni oraz działacz Koalicji Społecznej Stop Fermom.

  • Małgorzata Nowak – mieszkanka i liderka lokalnego protestu przeciwko budowie gigantycznej fermy broilerów kurzych.

  • Ilona Rabizo – wiceprezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki, zaangażowana w Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym oraz tematykę związaną z warunkami pracy w przemyśle mięsnym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://www.climatehub.pl

https://www.facebook.com/events/322847941634744/

Miejsce:

Królestwo im. gen. Jerzego Ziętka 1, Rondo, 40-001 Katowice

https://www.google.com/maps/place/Królestwo/@50.2642844,19.0210613,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4716ce3a0c3c41cd:0x66bfa809db3c5711!8m2!3d50.264281!4d19.02325

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120