10 sierpnia 2022

Copenhagen Fashion Week zakazuje futer naturalnych

Kopenhaski Fashion Week zakazuje używania futer naturalnych w trosce o dobrostan zwierząt i zrównoważony rozwój. Na decyzję o tym, aby w polityce wydarzenia uwzględnić dobrostan zwierząt, wywierały nacisk marki modowe.

W przeszłości używanie futer zwierzęcych podczas pokazów zostało już zakazane przez Fashion Week w takich miastach jak Londyn, Helsinki, Oslo czy Amsterdam. W przypadku Danii ciekawe jest, że jeszcze do niedawna kraj ten był czołowym producentem futer – pierwszym w Europie, drugim na świecie. Wskutek pandemii SARS-CoV-2 wszystkie norki hodowane na futro zostały jednak zabite, a rząd wprowadził tymczasowy zakaz hodowli zwierząt na futro, który ma potrwać do końca 2022 roku. Co więcej, to właśnie w Kopenhadze znajduje się największy dom aukcyjny futer – Kopenhagen Fur.

Futra naturalne jeszcze do niedawna odgrywały ogromną rolę w Danii, nie tylko ze względu na skalę hodowli, ale też właśnie na obecność największego domu aukcyjnego futer. Od kilku lat Europa jednak zdecydowanie odwraca się od futer – widzimy to poprzez kolejne krajowe zakazy hodowli zwierząt na futro, ale też jasne sygnały z branży modowej. Nie ma już zgody na modę okupioną okrucieństwem wobec zwierząt – mówi Marta Korzeniak ze Sklepów Wolnych Od Futer.

Jak podaje Vogue Business na decyzję Copenhagen Fashion Week wpłynęły m.in. naciski z samej branży modowej. Globalnie już ponad 1500 marek dołączyło do Sklepów Wolnych Od Futer (ang. Fur Free Retailer), rezygnując tym samym oficjalnie z używania futer w swoich kolekcjach. Wśród SWOF są najwięksi giganci mody – np. Prada, Versace, Gucci, Armani, Dolce&Gabbana, ale też sieci sklepów i nasze rodzime marki.

Trwa zbiórka pod Europejską Inicjatywą Obywatelką Fur Free Europe, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej oraz zakaz importu futer do UE – petycję można podpisać na stronie: www.europabezfuter.pl

 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120