24 czerwca 2021

Drugi przypadek SARS-CoV-2 na fermie norek – 30 tys. zwierząt zostanie zabitych

23 czerwca Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu drugiego przypadku SARS-CoV-2 na fermie norek. Ognisko koronawirusa stwierdzono w 2 gospodarstwach w woj. lubelskim, liczących łącznie 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek. Wszystkie zwierzęta zostaną zabite.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu drugiego ogniska SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach z dnia 21 czerwca (próbki do badań pobrano 16 czerwca od 20 norek w każdym gospodarstwie – łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie, co oznacza, że wszystkie zwierzęta przebywające na fermach zostaną zabite i zutylizowane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

Od kwietnia 2020 r. zanotowano obecność SARS-CoV-2 na ponad 400 fermach norek w całej Europie, m.in. w Holandii, Danii, Włoszech, Szwecji, Francji czy Litwie. Niektóre kraje podjęły stanowcze kroki w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa – Włochy i Szwecja zawiesiły hodowlę norek na cały rok 2021, Holandia przyspieszyła wprowadzenie zakazu o trzy lata. Ostatnio hodowli zwierząt na futro zakazała również Estonia.

Fermy futrzarskie są przez naukowców wskazywane jako idealne rezerwuary SARS-CoV-2, a nawet jako potencjalnie jedno ze źródeł pandemii – mówi Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Ogniska pojawiły się praktycznie wszędzie tam, gdzie hoduje się norki, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. Sama Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa na fermach futrzarskich. Bardzo nas więc dziwi i niepokoi, że rządzący nie podejmują żadnych stanowczych kroków w celu zakończenia tego przemysłu, narażając tym samym zdrowie Polek i Polaków – dodaje Rawicki.

Podczas najbliższego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbędzie się 28-29 czerwca, ma zostać omówiony temat hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120