12 czerwca 2018

Dziś Międzynarodowy Dzień Falafela

Dzisiaj na całym świecie obchodzone jest święto falafela. Kotleciki z cieciorki na stałe wpisały się nie tylko w dietę wegetarian, ale także poszukiwaczy egzotycznych smaków, czy karty dań zarówno barów z kebabami, jak i eleganckich restauracji. Podpowiadamy, jak przygotować ten przysmak w domu, a także gdzie można go posmakować na mieście.

Falafel to, najprościej rzecz ujmując, smażone na głębokim tłuszczu kotleciki z ciecierzycy, bobu lub grochu. Mimo stale rosnącej popularności samo pochodzenie potrawy do dzisiaj pozostaje zagadką. Z jednej strony za ojczyznę strączkowych kulek uznaje się Izrael, z drugiej jednak do głosu dochodzi Egipt i to najprawdopodobniej właśnie stamtąd falafel rozpoczął swoją kuchenną ekspansję. Pierwotne założenie czyniło zeń postne danie koptyjskich chrześcijan, a ponieważ Aleksandria była wówczas prężnie działającym ośrodkiem portowym, kotleciki z ciecierzycy szybko zagościły na talerzach wielu państw Morza Śródziemnego, w tym Turcji. Stamtąd odbyły ostatni etap swojej podróży w nasze strony, głównie za sprawą imigrantów.

Z falafelem jest trochę jak z naszymi pierogami: wachlarz cen i rodzajów naprawdę robi wrażenie. Jak opowiada Weronika Pochylska, koordynatorka kampanii „Roślinniejemy”, której celem jest wsparcie producentów żywności, sieci handlowych i właścicieli restauracji we wprowadzaniu oraz promowaniu roślinnych produktów i dań, falafela bez większej trudności można obecnie dostać niemal wszędzie i to w wielu formach.

Na półkach największych sieci hipermarketów znaleźć można „gotowce”, a w znanych wszystkim dobrze barach z kebabem są niemalże standardem. Powinny być w menu każdej restauracji, która specjalizuje się w kuchni Bliskiego Wschodu, nie wspominając już o takiej z „falafel” w nazwie – mówi Weronika Pochylska – Jeżeli jednak ktoś ma ochotę wydać nieco więcej i cieszyć się wyjątkowymi i bardzo kolorowymi dodatkami, restauracje takie jak Tel Aviv Food & Wine w Warszawie i Łodzi, Mazzaya w Krakowie czy Falla w Gdyni mają zawsze w ofercie coś wyjątkowego – dodaje.

Na zakończenie warto dodać, że o popularności falafela świadczyć może nie tylko jego własne święto, a na przykład liczba 777 295 postów na Instagramie oznaczona #falafel, która nieprzerwanie rośnie (i z pewnością zdecydowanie podskoczy dzisiaj).

Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć smacznego Dnia Falafela!

Podstawowy przepis na przepyszny falafel:

Składniki:

  • 200 g ciecierzycy
  • 2 duże lub 3,4 małe wyciśnięte ząbki czosnku
  • 1 mała cebula posiekana w drobną kostkę
  • drobno posiekana natka pietruszki
  • 1 łyżka mielonego kminu rzymskiego
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki chilli w proszku
  • olej do głębokiego smażenia
  • opcjonalnie – mała starta marchewka

Przygotowanie:

  1. Ciecierzycę namocz przez noc w zimnej wodzie. Zalej ją dużą ilością wody, bo pęcznieje!
  2. Do malaksera dodaj namoczoną, odsączoną ciecierzycę oraz wszystkie pozostałe składniki poza olejem.
  3. Zmiksuj wszystkie składniki na wysokich obrotach przez 2 do 4 minut, aż masa stanie się możliwie gładka i klejąca. Teraz najlepiej jest odstawić masę do lodówki pod przykryciem, ale z powodzeniem możecie smażyć kotleciki również bezpośrednio po przyrządzeniu masy.
  4. Formuj z masy małe kulki i smaż je w sporej ilości tłuszczu przez około 3 minuty z każdej strony, aż nabiorą złotych barw. Idealne falafele są chrupiące z zewnątrz i delikatne w środku. Smacznego!

A dla tych, którzy wolą spróbować tego przysmaku w lokalu – przykładowa lista knajp, w których znajduje się w menu:

 

Warszawa:

Falafel Bejrut

Mezze hummus & falafel

Telaviv

Mango Vegan Street Food

Falafelove

LafLaf

 

Kraków:

Mazaya falafel

Vege to tu

Wawel Falafel & Hummus restaurant

Szalom falafel

Hamsa

Mezzalians

 

Szczecin:

Only Kebab

Ali Baba Kebab

Palmyra

 

Wrocław:

Najadacze

Ahimsa

Vega

 

Łódź:

Fafalafa by Papuvege

Tel Aviv

Hamra

 

Gdańsk:

Falla

Muka bar

Nie.mięsny

Hummusland

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120