2 czerwca 2021

Estonia zakazuje hodowli zwierząt na futro!

2 czerwca parlament Estonii przyjął ustawę zakazującą hodowli zwierząt na futro. Tym historycznym krokiem pokazał, że dobrostan zwierząt jest coraz ważniejszym priorytetem w społeczeństwie. Według ostatniego sondażu aż 75% społeczeństwa Estonii nie popiera hodowli lisów i norek na futro.

W styczniu 2020 roku estoński oddział Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Nähtamatud Loomad – przekazał do parlamentu petycję w sprawie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Z 6161 cyfrowymi podpisami, miała ona więcej zwolenników niż jakakolwiek inna petycja w Estonii do tej pory, co dało nową nadzieję dla zwierząt futerkowych. Parlament był zobowiązany do rozpoczęcia procesu legislacyjnego w przeciągu 6 miesięcy. W czerwcu zeszłego roku dwudziestu trzech członków parlamentu z trzech partii zainicjowało projekt poprawek do Ustawy o Ochronie Zwierząt, który miał na celu zakazanie hodowli zwierząt futerkowych do 2026 roku.

Dziś zdecydowana większość parlamentu zagłosowała za zakazem hodowli zwierząt futerkowych w Estonii. Projekt ustawy został poparty przez kilka partii politycznych.

Przemysł futrzarski w Estonii jest już bliski zaniku. Liczba ferm i zwierząt futerkowych gwałtownie spadła w ostatnich latach. Na początku tego roku, największa ferma futrzarska w Estonii również ogłosiła, że nie ma już żadnych zwierząt. W szczytowym okresie hodowano na niej 170 000 norek i lisów.

Ogromnie się cieszymy z decyzji parlamentu Estonii i jesteśmy bardzo dumni z naszego estońskiego oddziału, ponieważ włożył on dużo pracy w walkę o zakaz hodowli zwierząt na futro – mówi Bogna Wiltowska, Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Trend odejścia od futer jest bardzo widoczny w całej Unii Europejskiej. Liczymy, że polscy politycy wprowadzą swoje obietnice w życie i jak najszybciej zakończą ten okrutny przemysł również w naszym kraju – dodaje Wiltowska.

Zakaz hodowli zwierząt na futro został już wprowadzony m.in. w Austrii, Holandii, Słowacji, Norwegii, Chorwacji, Czechach, Belgii i Wielkiej Brytanii. Pełna lista krajów, w których obowiązuje całkowity lub częściowy zakaz dostępna jest na stronie organizacji Fur Free Alliance.

Działania Otwartych Klatek na rzecz zakazu w Polsce można wesprzeć podpisując petycję.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120