21 września 2022

Fashion Week w Mediolanie wzbudza kontrowersje – aktywiści protestowali pod siedzibą organizatorów przeciwko wykorzystywaniu futer naturalnych podczas wydarzenia

Rozpoczął się Tydzień Mody w Mediolanie, w ramach którego odbędą się m.in. pokazy marek wciąż korzystających z futer zwierzęcych w swoich kolekcjach. Aktywiści z całej Europy protestowali w związku z tym wczoraj w Mediolanie – na siedzibie organizatorów mediolańskiego Fashion Weeka, Camera Nazionale della Moda Italiana, wyświetlony został komunikat zachęcający do wspierania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Fur Free Europe".

Fashion Week, czyli Tydzień Mody, to prestiżowe wydarzenie, które odbywa się w największych miastach na całym świecie. W niektórych z nich Tygodnie Mody są już wolne od futer – np. w Londynie, Helsinkach, Oslo, czy Amsterdamie. Niedawno futer zakazał również Fashion Week w Kopenhadze. Mediolan nie należy do tego grona – podczas trwającego wydarzenia swoje kolekcje zaprezentuje np. Fendi, marka, która wciąż sprzedaje futra naturalne.

Aktywiści z całej Europy, również z Polski, domagają się od organizatorów wydarzenia zakazania futer zwierzęcych w pokazach i zachęcają jednocześnie do podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Fur Free Europe”, która ma wprowadzić zakaz hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej oraz do zakaz importu futer do UE – sukces inicjatywy byłby więc jednoznaczny z tym, że wszystkie europejskie Tygodnie Mody musiałyby być wolne od futer.

Wczoraj przedstawiciele europejskich organizacji prozwierzęcych protestowali w Mediolanie – na budynku będącym siedzibą organizatorów Fashion Weeka, Camera Nazionale della Moda Italiana, wyświetlony został komunikat zachęcający do składania podpisów pod inicjatywą “Fur Free Europe”. Aktywiści, reprezentowani w Polsce m.in. przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, liczą, że uda się powtórzyć sukces Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej “End The Cage Age” – aby tak się stało, do 18.05.2023 muszą zebrać milion podpisów obywateli i obywatelek Unii Europejskiej. Oczekują, że organizatorzy Tygodnia Mody w Mediolanie również odpowiedzą na te społeczne oczekiwania i podejmą decyzję o niedopuszczaniu pokazów kolekcji wykorzystujących futra zwierzęce.

Wchodząc na oficjalną stronę mediolańskiego Fashion Week widzimy wśród zakładek „Sustainability”, czyli zrównoważony rozwój. Nie można jednak mówić o zrównoważonym rozwoju pozwalając jednocześnie na promocję futer zwierzęcych, które mają ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska, powodują cierpienie milionów zwierząt, a także poważne ryzyko zdrowotne dla osób, które pracują przy chemicznej obróbce futer – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Globalnie już ponad 1500 marek odzieżowych zrezygnowało ze sprzedaży futer zwierzęcych. Decyzje kierowane są oczekiwaniami konsumentów oraz troską o dobrostan zwierząt i środowisko naturalne. Pełna lista firm, które nie sprzedają już futer, znajduje się na stronie www.furfreeretailer.com. W 13 krajach członkowskich UE już teraz obowiązuje zakaz hodowli zwierząt na futro (Austria, Belgia od 2023 r., Chorwacja, Włochy, Estonia od 2026 r., Francja, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia, Czechy, Słowacja, Słowenia). W innych krajach wprowadzone zostały duże obostrzenia, w rezultacie których w Niemczech nie ma już ferm, a w Hiszpanii nie mogą powstawać nowe. Również postulowany w inicjatywie zakaz importu nie jest nowością – takie regulacje obowiązują od 2019 r. w Kalifornii i od 2021 r. w Izraelu.

Europejską Inicjatywę Obywatelską #FurFreeEurope można podpisać na stronie: www.europabezfuter.pl

Materiały wizualne do wykorzystania

 Film z akcji: https://drive.google.com/file/d/1WtkwEGt-HNcosE0DmdAXmgdqjKNkVt5T/view?usp=sharing

Folder ze zdjęciami: https://drive.google.com/drive/folders/1sBAi_GabUpsYM2HYzJ1XaT_cOCQib-OB?usp=sharing

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120