4 lipca 2018

Happening “Frankenkurczak” w sobotę na Placu Wolności w Poznaniu

W najbliższą sobotę na Placu Wolności w Poznaniu odbędzie się happening organizowany przez poznański oddział Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Aktywiści będą zachęcali poznaniaków do obejrzenia instalacji, która pozwoli im przez krótką chwilę wczuć się w sytuację brojlera żyjącego na fermie przemysłowej.

Według danych Komisji Europejskiej Polska jest największym producentem drobiu w Europie  w sumie każdego roku zabijanych jest w kraju ponad miliard kurczaków. Jak wynika z raportów Głównego Urzędu Statystycznego, zdecydowana większość z nich (98%) hodowana jest na największych fermach przemysłowych.

Organizatorzy sobotniego happeningu aktywiści poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Otwarte Klatki zwracają uwagę na szereg problemów dobrostanowych, z jakimi wiąże się tego rodzaju intensywna produkcja zwierzęca, m.in.:

  • zbyt duże zagęszczenie na fermach na każdego kurczaka przypada powierzchnia wielkości kartki A4,
  • brak możliwości zaspokajania naturalnych potrzeb, takich jak dziobanie, czy grzebanie w ziemi,
  • brak dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza,
  • nadmierny przyrost masy skutkujący licznymi chorobami gdyby porównać tempo wzrostu brojlerów do człowieka, 5-letnie dziecko ważyłoby 150 kg.

Nie bez powodu akcja nosi nazwę Frankenkurczak. Współczesne brojlery to efekt eksperymentów prowadzonych w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Celem było stworzenie rasy, która w jak najkrótszym czasie osiągałaby możliwie największą masę wyjaśnia Sebastian Dulniawka z poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Otwarte Klatki W trakcie sobotniego happeningu chcielibyśmy pokazać poznaniakom, jak od środka wygląda hodowla brojlerów oraz zachęcić do podpisania petycji, w której domagamy się podniesienia standardów na polskich fermach dodaje.

Wydarzenie odbędzie się na Placu Wolności i potrwa od 12:00 do 14:00. Jak zapewniają organizatorzy, instalacja nie będzie zawierała brutalnych obrazów.

Więcej szczegółów na temat kampanii znaleźć można na stronie frankenkurczak.pl.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120