13 grudnia 2022

Horror na fermie dostawcy drobiu Lidla – zwłoki zjadane przez larwy i deptane przez inne kurczaki, zwierzęta rozjeżdżane przez ciężarówki

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało śledztwo z fermy austriackiego dostawcy drobiu Lidla – na podstawie udokumentowanych scen aktywiści złożyli zawiadomienie do prokuratury. To już czwarte śledztwo na fermach drobiu sieci  – materiały są częścią międzynarodowej kampanii #LidlChickenScandal.

Śledztwo zrealizowane zostało w sierpniu tego roku w Austrii, w południowo-wschodniej Styrii – pochodzące z fermy kurczaki sprzedawane są w austriackich sklepach sieci Lidl. Jego autorzy – aktywiści organizacji VGT – zarejestrowali obrazy, które w ich opinii ujawniają naruszenia ustawy o ochronie zwierząt, a także zasad bezpieczeństwa żywności.

Na nagraniach widoczne są m.in. zwłoki deptane przez inne kurczaki, a także przechowywane na terenie fermy ciała znajdujące się w stanie rozkładu i zjadane przez larwy, co wskazuje na to, że stan ten trwał co najmniej kilka dni. Niektóre ptaki mimo wielokrotnych prób nie są w stanie podnieść się samodzielnie z ziemi ze względu na nienaturalnie rozrośnięty mięsień piersiowy, część z nich ma w związku z tym uniemożliwiony dostęp do wody i paszy.

Makabryczne sceny zarejestrowane też zostały przy załadunku zwierząt – wjeżdżający na fermę pojazd tratuje kurczaki, które napotka na swojej drodze. Jeden z ptaków nadal żyje i po zmiażdżeniu energicznie macha skrzydłami.

– Opublikowaliśmy już cztery śledztwa, na których jak na dłoni widać dokładnie te same problemy na terenie różnych krajów Unii Europejskiej – mówi Monika Kowalska, koordynatorka kampanii “Frankenkurczak” w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Lidl twierdzi, że dobrostan kurczaków jest istotnym elementem polityki zrównoważonego rozwoju sieci. Tymczasem nawet w kraju takim jak Austria, gdzie normy dobrostanowe są bardzo wyśrubowane, standardy na fermach dostawców Lidla są na tyle niskie, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności i powodują ogromne cierpienie zwierząt – dodaje.

Śledztwo jest częścią trwającej od października kampanii #LidlChickenScandal, prowadzonej przez organizacje prozwierzęce w całej Europie, w tym Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Fundację Alberta Schweitzera w Polsce. Wzywają one sieć Lidl do podpisania porozumienia European Chicken Commitment, które zakłada m.in. rezygnację z ras szybko rosnących i zmniejszenie zagęszczenia na fermach.

Petycję dotyczącą zobowiązania się przez sieć Lidl do poprawy warunków hodowli kurczaków można podpisać na stronie https://otwarteklatki.pl/petycje/lidl-supermarket.

###

Wideo ze śledztwa (źródło: VGT):

https://youtu.be/bZ1XLuTwpjk

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120