5 kwietnia 2022

Irlandia zakazuje hodowli zwierząt na futro!

W dniu 29 marca projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt futerkowych pomyślnie przeszedł do końcowej fazy procesu parlamentarnego Irlandii. Ustawa trafi teraz do prezydenta, który podpisze ją jako akt prawny. Tym samym Irlandia jest już 17. krajem w Europie, który odsyła fermy futrzarskie do historii.

Projekt ustawy The Animal Health and Welfare and Forestry (Miscellaneous Provisions) Bill 2021 przeszedł ostatni etap w Seanad, pomimo pewnych zastrzeżeń ze strony mniejszości senatorów dotyczących odszkodowań dla pracowników ferm futrzarskich. Projekt uzyskał poparcie całego spektrum politycznego w obu izbach Oireachtas (parlamentu Irlandii).

Obecnie w kraju funkcjonują 3 fermy zwierząt futerkowych, które po uchwaleniu ustawy mają zostać zamknięte już w 2022 roku.

Organizacja Respect for Animals przeprowadziła w 2018 roku sondaż dotyczący opinii publicznej na temat hodowli zwierząt futerkowych wśród mieszkańców Irlandii. 80% respondentów zgodziło się, że hodowla i zabijanie zwierząt dla ich futer powinny być zakazane.

Z każdym rokiem kolejne kraje zakazują hodowli zwierząt na futro – razem z Irlandią jest ich już 17 w samej Europie. Przemysł futrzarski powoduje ogromne cierpienie zwierząt, ludzi, a także zanieczyszczenie środowiska – Europejczycy nie chcą wspierać biznesu opartego na okrucieństwie. Czekamy z niecierpliwością na podobny zakaz w Polsce – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

W 2021 roku hodowli zwierząt na futro zakazały Włochy, Estonia i Francja. Kolejne kraje – Łotwa, Litwa – aktywnie debatują nad wprowadzeniem zakazu w najbliższym czasie.

Działania na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce można wesprzeć podpisując petycję na stronie: www.cenafutra.pl.

Źródło: https://www.eurogroupforanimals.org/news/ireland-ban-fur-farming

Fermy futrzarskie – zdjęcia (2019):

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157705111093992

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120