1 kwietnia 2021

Jajko to wielkanocny symbol życia – czy to, z jakiej hodowli pochodzi, powinno mieć znaczenie dla katolika?

Trwa Wielki Tydzień i chociaż tegoroczne Święta z pewnością nie będą należały do typowych, trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół bez jajek - symbolu nowego życia i odrodzenia. Stowarzyszenie Otwarte Klatki apeluje z tej okazji o wybór jaj, które nie pochodzą z hodowli klatkowej - w świątecznym spocie organizacji osoby wierzące tłumaczą, dlaczego troska o zwierzęta powinna być kwestią istotną dla chrześcijan.

W opublikowanym dzisiaj spocie pod tytułem “Pomagam zWIERZĘtom #niemalujetrojek” głos zabrali Ignacy Dudkiewicz z “Magazynu Kontakt”, Karolina Sarniewicz, dziennikarka, autorka “Zróbmy raban” oraz Antoni Kardas prowadzący stronę “Chrześcijanie dla zwierząt”. Bazując na biblijnych opisach z Księgi Rodzaju, nauczaniu Chrystusa czy papieskich encyklikach, przedstawiają oni argumenty na rzecz traktowania ochrony zwierząt jako tematu ważnego z punktu widzenia Kościoła Katolickiego. Rozprawiają się też z niektórymi obiegowymi opiniami na temat stosunku do zwierząt, jaki miałby rzekomo wynikać z Pisma Świętego, w tym sformułowania o “czynieniu sobie Ziemi poddaną”.

Biblijny obraz panowania jest inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w naszym życiu społecznym. Jeżeli Chrystus mówi o tym, że ten, kto chce być pierwszy wśród jego uczniów, musi być ostatni, to widać, że on obraca te wszystkie wyobrażenia królowania, panowania i władzy, którymi na ogół się posługujemy – mówi w spocie Ignacy Dudkiewicz. – Więc również ta relacja panowania wobec stworzenia musi być relacją kogoś, kto dogląda, ogrodnika – kogoś, kto się opiekuje, a nie tego, kto niszczy – dodaje.

Inicjatywa ma ma na celu wzbudzenie refleksji nad rodzajem jajek, które znajdą się w tym roku na wielkanocnych stołach Polaków – jak podkreślają organizatorzy akcji, chociaż świadomość społeczeństwa rośnie, a w ślad za nią zmienia się także rynek produkcji jaj w Polsce, wciąż wiele pozostaje do zrobienia.

Zainteresowanie jajkami pochodzącymi z lepszych dla zwierząt hodowli jest coraz większe. Od 2014 roku do lutego 2021 roku liczba kur hodowanych w systemie ekologicznym wzrosła o 420 proc., wolnowybiegowym 159 proc., a ściółkowym (96 proc.). Nadal jednak 79,6 proc. jajek w Polsce pochodzi z chowu klatkowego – komentuje Anna Iżyńska, Menadżerka ds. Kampanii w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Jaja “trójki” nierozerwalnie wiążą się z ogromnym cierpieniem zwierząt – kury całe życie spędzają stłoczone w klatkach, w których nie mogą nawet rozprostować skrzydeł, nigdy nie zobaczą też słońca czy świeżego powietrza. Wielkanoc to radosne święto, celebracja życia i zmartwychwstania Chrystusa – zadbajmy o to, by jajka, które znajdą się w tym roku na naszych stołach nie były okupione cierpieniem zwierząt, z których każde jest przecież stworzone przez Boga z miłości – dodaje.

Spot “Pomagam zWIERZĘtom #niemalujetrojek” można obejrzeć pod tym linkiem. Organizatorzy zachęcają odbiorców do dzielenia się swoimi własnymi nagraniami czy zdjęciami i wspierania w ten sposób akcji #niemalujetrojek.

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120